Президент Туреччини Реджеп Ердоган підтримав зерновий шантаж російського диктатора Володимира Путіна і заявив, що Туреччина підтримує відновлення поставок зерна з Росії. Про це він заявив під час зустрічі з президентом Хорватії Зораном Мілановичем. 

Про це повідомляє Anadolu.

Ердоган заявив, що українське зерно нібито йде в “більш забезпечені країни, а не в бідні”. 

“На жаль, зерно, що надходить до складу зернових партій, йде в багаті країни, а не в бідні. У той час як санкції проти Росії тривають, той факт, що поставки зерна йдуть в країни, що вводять ці санкції, турбує Путіна”, – сказав Ердоган. 

Він додав, що Туреччина очікує відновлення поставок зерна з РФ. 

“Ми хочемо, щоб почалися поставки зерна з Росії, ми очікуємо цього”, – додав він. 

Зазначимо, що сторони домовилися про сприяння безпечному судноплавству для експорту зерна, супутніх продуктів харчування і добрив (у тому числі аміаку) з морських портів “Одеса”, “Чорноморськ” і “Південний” упродовж 120 днів з можливістю продовження цього терміну. 

При цьому Україна не підписувала напряму угоду з РФ. Відповідні домовленості були підписані між Україною, Організацією Об’єднаних Націй і Туреччиною. Так само російська сторона підписала угоду з ООН та Туреччиною. Тож така позиція Росії та особливо Туреччини, яка фактично виступила гарантом угоди, виглядає досить дивно. 

Та це не єдина резонансна заява турецького лідера щодо європейських країн. Він зазначив, що Захід відправляє Україні не зброю, а “брухт”. А також звинуватив, що щодо Росії здійснюють політику, яка “заснована на провокаціях”.

Водночас, експерт з міжнародних питань Дмитро Шеренговський прокоментував, що антизахідна позиція – не новинка для Туреччини. Ердоган вже не вперше висловлюється й підтримую таку риторику. Експерт зазначив, що при цьому є дивною заява турецького президента, назвавши зброю – брухтом. 

“Скоріш за все, це турецька бравада. Ердоган таким чином намагається поставити свою позицію. Це спілкування зі своїм виборцем” ,– зазначив Дмитро Шеренговський. 

Він пояснив, що намагається показати Ердоган: 

  • “Ми такі сильні, ми такі потужні, ми одні знаємо, як правильно вибудовувати цей дискурс”. 
  • “Ми не приєднуємося до Заходу, ми маємо та гнемо свою лінію. Але ця лінія дає певні плюси турецькому суспільству”. 

“Не варто оцінювати, що Західна зброя є якимось “брухтом” – абсолютно ні. Ердоган це й сам прекрасно розуміє. Це не заважає йому будувати свій образ, як примирювальника. Але будувати його виключно на антизахідній риториці, яку тривалий час Туреччина проводить.”, – додав Шеренговський. 

Також Експерт пояснив, що Туреччина останні десятиліття шукала свій шлях. Навіть кандидатство в ЄС – це дуже символічний крок, який насправді нікому непотрібний. 

Туреччина хоче бути достатньо активним політичним гравцем у своєму регіоні. Для турків це важливо, що “ми можемо навʼязувати свій порядок денний”, 
– пояснив Шеренговський. 

“З іншого боку є довга традиція, яка є не тільки в Ердогана, а в багатьох авторитарних лідерів, – якщо немає чим надихати свою націю у внутрішній політиці, то завжди згадується зовнішня”, – додав експерт. 

За його словами, в Туреччини є великі економічні проблеми – йде величезна інфляція, яка триває вже не один рік. Хоч Туреччина входить у 20 найбільших економік світу, але на якість життя турків, особливо невеликих міст, це практично ніяк не впливає. Саме тому Ердоган витягує оцю тезу про те, що дивіться зате нас всі поважають.