Запропонований Китаєм план щодо припинення війни в Україні свідчить про підтримку Пекіном дій москви.
Про це йдеться у статті американського видання “The Hill”.
“Так званий мирний план Китаю для України демонструє повну координацію Пекіна та москви. Якщо врахувати можливу передачу Китаєм озброєння росії та нещодавні викриття щодо китайських розвідувальних прольотів у повітряному просторі США, стає очевидним переконання Китаю в тому, що війна сприяє досягненню його інтересів, а саме те, що перемога росії повністю відповідає стратегії Китаю”, – стверджує видання.
Зазначається, що план Китаю – “це так само оливкова гілка для Європи, як і свідчення підтримки росії”.
Видання стверджує, що кінцевою метою Китаю та росії є витіснення США із європейського та тихоокеанського безпекового простору.
“Американським політикам слід звернути увагу на уважно підібрані Китаєм слова, покликані у дальній перспективі посіяти розкол між США та їх союзникам у західній Європі”, – зауважує The Hill.
З огляду на це, США необхідно посилити підтримку України, аби обмежити вплив у світі як росії, так і Китаю, оскільки Пекін намагається заручитися підтримкою європейських країн в питанні ослаблення Штатів.
“Чи приймуть європейські держави пропозицію Китаю у найближчому майбутньому залежить всього від одного фактору: відносного балансу сил у Європі та Азії. США мусять одночасно підтримувати у цій війні Україну та упевнитися в її перемозі, таким чином віднадивши Китай від дій проти Тайваню. Якщо Штатам не вдасться досягти обох цілей, європейські сили дадуть тріщину”, – підсумовує видання.
Політтехнолог Борис Тізенгаузен пояснює:
“Китай, у боротьбі за світове лідерство в США, намагається через рік з початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну, перехопити (хоч би частково) ініціативу щодо мирного врегулювання та завершення війни. Звідси китайський мирний план, що з’явився в лютому, в якому не прописані конкретні дії, які повинен виконати агресор для завершення війни. Там немає нічого про виведення російських військ з української території, про деокупацію як таку. Тобто КНР просто намагається “продати” світові свою нібито здатність переконати в чомусь Путіна”.
При цьому, продовжує експерт, деякі з пунктів китайського плану будуть виконані в якийсь момент. Те саме припинення вогню. І якщо відбудуться якісь переміщення у мирному процесі, Китай цілком зможе заявити – дивіться, ми допомогли завершити цю війну, ми, як і Штати, світовий лідер, великі молодці.
“Звичайно, Сі Цзіньпін проведе переговори по відео-зв’язку із Зеленським уже після своєї зустрічі з Путіним. При цьому зрозуміло, що Путін спробує подати все так, що саме він наділив лідера Китаю певними повноваженнями у ракурсі врегулювання конфлікту, – припускає Борис Тізенгаузен. – Раніше він намагався наділити такими повноваженнями турецького президента – Ердогана, який періодично пропонував Києву варіанти мирного врегулювання (звісно, знехтувані нами, бо там не було прописано обов’язково звільнення всіх наших територій). Тепер у ролі миротворця спробує виступити Китай. Чи вдасться йому “продати” Зеленському ідею сідати за стіл переговорів без попередніх умов, чи вдасться умовити “не ображати” Росію – сказати важко. З одного боку, сам факт того, що КНР почала активно поринати у тему війни – вже позитив. З іншого, політичні меседжі, що йдуть звідти, як правило, явно проросійські. Плюс – періодично спливає інформація, що КНР може постачати РФ в обхід санкцій, через ту саму Білорусь, якісь компоненти для певних видів озброєнь”.
Як би там не було, робить висновок експерт, Китай, перш за все, турбують власні національні інтереси. І виступаючи як сторона, що сприяє переговорам, він торгуватиметься з тим самим Західним світом. Буде просити щось собі особисто.