Американська і турецька сторони обговорюють зустріч між президентами Джо Байденом і Реджепом Таїпом Ердоганом , на порядку денному – відносини Туреччини та Росії, зброя США та конфлікти в Україні та Сирії.
Про це повідомляє Reuters з посиланням на високопоставленого турецького чиновника.
Очікується, що Ердоган, який у середу розкритикував те, що він назвав “провокаційною” енергетичною політикою Заходу щодо України, відвідає Вашингтон пізніше у вересні.
Востаннє Байден і Ердоган зустрічалися наприкінці червня на полях саміту НАТО в Мадриді, де Туреччина зняла своє вето на приєднання Фінляндії та Швеції, незважаючи на опозицію щодо їх членства з боку Росії.
Наприкінці цього саміту Байден заявив, що Сполучені Штати підтримують продаж винищувачів F-16 Туреччині, і що він упевнений, що схвалення Конгресу, необхідне для продажу, можна отримати.
“Після останньої зустрічі з Байденом адміністрація США вжила заходів, як ми вимагали, щодо деяких важливих питань, таких як F-16. Я думаю, що будуть подібні речі”, – сказав високопоставлений турецький чиновник.
Настрої щодо Туреччини в Конгресі США погіршилися за останні кілька років після того, як Анкара придбала ракетні системи російського виробництва, що спричинило санкції США, а також вилучення Туреччини з програми винищувачів F-35.
Обговорення між двома лідерами включатиме війну в Україні, відносини між Туреччиною та Росією та угоду щодо експорту зерна з України, сказав турецький чиновник.
Дві країни мають відмінні інтереси щодо підтримки Вашингтоном сирійських курдів – союзника США в боротьбі проти “Ісламської держави” на північному сході Сирії, якого Анкара вважає терористичним угрупованням.
“Зараз у Сирії може бути відкрита нова сторінка, і Сполученим Штатам необхідно вжити заходів у цьому контексті. Так само потрібно добре оцінити загрозу сирійських курдів. Деякі офіційні особи США про це знають”, – сказав чиновник.
Відносини між Туреччиною та Грецією, які призвели до хронічно напружених відносин у східному Середземномор’ї, також, ймовірно, будуть предметом обговорення, сказав чиновник.
Зазначимо, що в контексті зустрічі варто нагадати, що Туреччина планує військову операцію в Сирії. І це не перша її транскордонна операція в сусідніх країнах. З 2015 року турецькі збройні сили п’ять разів заходили на територію Іраку і ще шість — перетинали кордон із Сирією. Наразі в північному Іраку триває розпочата ще в квітні операція «Кіготь-Замок», а недавно президент Ердоган оголосив про плани ввести війська й на північ Сирії.
Офіційно головною метою обох операцій є зачищення зачищення прикордонних територій від курдських бойовиків PKK (Робітничої партії Курдистану, що визнана терористичною організацією в Туреччині та більшості країн Європи) і сирійських загонів самооборони YPG (яких терористами вважають лише в Туреччині). За інформацією турецького Міноборони, мета нового вторгнення — «запобігти терористичним атакам і забезпечити безпеку на турецьких кордонах». Фактично, йдеться про плани створення так званих безпечних зон до 30–35 км вглиб Сирії вздовж усього турецько-сирійського кордону.
Втім, докладніший аналіз свідчить про значно ширше коло зовнішньо- і внутрішньополітичних завдань Анкари, які покликана вирішити ця операція.
Нагадаємо також, що президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган погодився з президентом РФ Владіміром Путіним у тому, що поставки зерна з України здійснюються до розвинених, а не до найбідніших країн – цю тезу напередодні спростувало МЗС України.
Така політика Ердогана видається досить неоднозначною і може означати або “гру на два фланги”, або це новий план президента Туреччини, за яким він намагається домогтися угод з РФ для покращення міжнародного становища своєї країни та водночас послаблення президента Росії.