Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький у п’ятницю здійснює візит до Києва. 

Про це заявив речник польського уряду Пйотр Мюллер. 

“Прем’єр-міністр Матеуш Моравецький прибув до Києва. Буде серія з кількох зустрічей. Обговорюватимуться важливі речі, пов’язані з геополітичною ситуацією та енергетичним ринком, а також енергетичною та військовою безпекою”, – повідомив Мюллер. 

Речник уряду сказав, що інформація про візит була оприлюднена з деякою затримкою з міркувань безпеки. 

На запитання, чого очікувати від візиту глави уряду, речник запевнив, що його присутність і жест “є політичним сигналом Кремлю”. 

“Цей сигнал також буде надіслано сьогодні. Ми будемо підтримувати Україну в цій дуже складній ситуації. Ми вважаємо, що Росія порушує всі можливі міжнародні стандарти. Захист України – це захист нашої безпеки, – додав речник уряду. 

Відповідаючи на запитання про хід українського контрнаступу, Мюллер зазначив, що хоча повідомлення про “кожен відібраний метр є гарною новиною”, “за цим не обов’язково слідує хороша інформація щодо повної, трагічної картини, яку створила Росія. 

“Я не надто оптимістично налаштований, що це велика зміна у цій воєнній ситуації”, – сказав Мюллер. 

Зазначимо, що Польща за пів року вторгнення стала одним із головних союзників України в постачанні зброї. З Польщі ЗСУ отримують артилерію, сотні танків, РСЗВ і низку іншого озброєння. 

Не багато країн запропонували Україні хоча б половину військової підтримки, яку надала Польща. На сьогодні польська військова допомога Україні включає понад 300 бойових броньованих машин (ББМ), у тому числі понад 230 танків, близько 110 самохідних знарядь і реактивних систем залпового вогню, а також безліч інших видів зброї. 

Польща також відіграє важливу роль центрального транзитного вузла для постачання зброї в Україну, і більшість західної військової допомоги надходить саме через цю країну. Польща не розкриває деталі більшості своїх постачань. Проте від журналістів і влади України надходить інформація про велику кількість типів озброєнь. 

Мабуть, найзначніше постачання з Польщі складається з понад 230 танків Т-72М(Р) і Т-72М1(Р). Поки Іспанія та Німеччина розглядали можливість постачання десяти Leopard 2A4 і 88 Leopard 1A5, але в результаті утрималися, Польща разом із Північною Македонією без вагань ще у квітні передали значну частину свого боєздатного танкового парку Україні. Згодом ці Т-72 були посилені за рахунок встановлення вибухо-реактивної броні (ERA) “Контакт-1”. Деякі з таких Т-72 раніше пройшли програму модернізації в Польщі, в межах якої вони отримали нові системи управління вогнем, нічні приціли та системи зв’язку, що значно підвищило їхню ефективність на рівнинах України. 

У липні 2022 року Польща оголосила, що передасть Україні кілька танків PT-91 — значно покращену місцеву версію Т-72М1. Замість того, щоб повністю замінити 250 або більше основних бойових танків, втрачених Україною з 24 лютого, переважна більшість наданих Польщею Т-72 (і, ймовірно, також PT-91) очікують на майбутній наступ України на окупованих Росією територіях у складі новоспечених механізованих бригад. Ці підрозділи отримали більшість ББМ, які постачаються в Україну та забезпечують українське військове командування стратегічним резервом для наступальних і оборонних операцій. 

На відміну від Т-72, всі РТ-91 польської армії зараз перебувають на озброєнні частин, що діють. Дефіцит польського військового потенціалу після їхнього постачання в Україну має бути заповнений за рахунок розгортання в Польщі британських танків Challenger 2 і постачання 116 танків M1A1 Abrams із США, на додаток до 250 танків M1A2 SEPv3, замовлених у квітні 2022 року. Їхнє придбання стало частиною величезної програми переозброєння, в межах якої планується закупити до 1000 танків K2PL і 672 ПТРК K9 у Південній Кореї та до 500 M142 HIMARS у США. 

Тож візит представників країни до Києва дає позитивні сигнали про подальшу співпрацю та підтримку зі сторони Польщі.