Україна в рамках програми з енергобезпеки відключиться від енергомереж Росії та Білорусі, готується тестове відключення на 72 години.

Україна розпочала процес щодо від’єднання від енергомереж РФ та Білорусі та приєднання до європейських. Таким чином, країна посилює свою енергобезпеку. Про це повідомило німецьке видання “Welt am Sonntag”.

Парується два тестові відключення України від енергомереж агресора та його союзника Білорусі. Перший відбудеться з 24 по 26 лютого, другий – влітку цього року. Після цього тимчасово країна підключиться назад до російської та білоруської мереж. А вже наступного 2023 року відбудеться остаточна інтеграція України до європейської електромережі.

Зазначається, що Україна готується до припинення постачання електрики у разі російського вторгнення. Міністр енергетики України Герман Галушко повідомив про переключення енергомереж України на Європу у січні 2022 року. Рішення було остаточно ухвалено на переговорах у Брюсселі. За його словами, для цього країна провела глибоку модернізацію своїх електромереж на суму 600 млн євро.

Вперше про плани переходу на електромережі Європи ще у лютому 2021 року повідомив глава МЗС України Дмитро Кулеба. Він наголосив, що цей крок покликаний забезпечити енергетичну безпеку та незалежність країни від агресора.

Українська влада застосовує перевентивні дії, позбавляючи агресора можливих дій у рамках гібридної війни. Пояснюємо, голова правління Українського кризового медіа-центру, Надзвичайний і Повноважний Посол України Валерій Чалий згадував про ймовірність відключення України від постачання електроенергії. Він поділився своїми прогнозами щодо ймовірного розвитку подій нинішньої ситуації із загрозою чергової військової агресії РФ проти України. Дипломат виділив три основні варіанти, серед яких було розірвання економічних відносин як “casus belli”.

«Далі, я впевнений, Росія може здійснити такі превентивні дії. Це можуть бути кібератаки на об’єкти критичної інфраструктури, але я не виключаю, що можуть бути й інші дії, без заходження на територію України. Це може бути використання енергетичної геополітичної зброї. У нашому випадку все простіше — російські сателіти, такі, як Білорусь можуть в один момент відключити постачання електроенергії для України. Або на нашому газогоні – Росія може на своїй території підірвати його. Вони вже так робили, ми це вже бачили», – зазначив Чалий під час експертного обговорення на тему “Україна в центрі геополітичного протистояння: російський ультиматум і реакція Заходу”.

Валерій Чалий заявив, що цей сценарій він вважає одним із найбільш ймовірних. Зокрема, політик сказав, що дає такому варіанту розвитку подій 73% вірогідності.