Уявіть, що вам потрібно взяти кредит. Ви знайшли банк з найвигіднішими умовами, підготували пакет необхідних документів, та коли справа дійшла до оформлення, у позиці вам відмовили. Такий випадок цілком реальний. Він може означати єдине: в позичальника негативна кредитна історія, повідомляє Корупція.Інфо
Що таке кредитна історія?
Кредитна історія – це інформація про всі ваші позики (на яку суму і коли їх брали, чи вчасно погашали тощо). Вона є головним фактором, що впливає на рішення про надання нового кредиту. 80% відмов пов’язані із зіпсованою кредитною історією.
Дані про всі операції з позиками зберігаються в бюро кредитних історій. В Україні є декілька таких установ. Необхідну інформацію вони отримують від своїх партнерів: банків, страхових і лізингових компаній, кредитних спілок та інших фінансових організацій. До речі, дозвіл на передавання даних про здійснені операції в БКІ позичальник дає сам, коли погоджується з умовами кредитного договору.
Як отримати позитивну кредитну історію?
Позитивна історія формується в разі користування кредитними продуктами та за умови своєчасного погашення позик. Якщо ж раптом ви відчуваєте, що не в змозі повернути кошти у встановлений термін, краще одразу звернутися в банк та домовитися про реструктуризацію. Самодисципліна того варта, адже несвоєчасна сплата, нарахування штрафів чи пені можуть надовго закрити вам доступ до позик. Усі дані з кредитних історій фізичних осіб зберігаються в архівах БКІ протягом 10 років.
Як дізнатися свою кредитну історію?
Аби з’ясувати подробиці власної кредитної історії, потрібно подати запит в одне з БКІ. Раз на рік, згідно з українським законодавством, ці дані можна отримати безкоштовно, а за наступні запити доведеться заплатити.
БКІ пропонують й інші послуги, наприклад, можливість стежити за всіма змінами в кредитній історії. Така опція дозволяє своєчасно виявляти помилки, яких можуть припуститися працівники банку, або ж оперативно реагувати, якщо вашими даними скористаються шахраї.
Як покращити кредитну історію та підвищити кредитний рейтинг?
Утім, навіть зіпсовану кредитну репутацію можна спробувати виправити. Хоча, безперечно, цей шлях складний і тривалий.
Насамперед варто знайти банк, який погодиться оформити вам невеликий беззаставний кредит – такі позики часто надають без детальної перевірки даних. Отримані кошти необхідно повернути в найкоротші строки й одразу оформити нову позику, вже на більшу суму. Мета таких дій – відновити довіру кредиторів, продемонструвавши відмінну платіжну дисципліну. З часом доступ до банківських позик знову буде відкритий.
Інший варіант, який може виручити у скрутній ситуації, – звернутися до фінансових установ, які надають мікрокредити. Зазвичай вони лояльніші до позичальників і можуть надавати кошти навіть клієнтам з небездоганною кредитною історією. Наприклад, для сервісу онлайн позик Moneyveo цей факт не є вирішальним, оскільки, приймаючи рішення, компанія враховує ще близько п'яти тисяч інших показників. Тож шанс отримати тут позику значно вищий, ніж у банку.
Хоча вихід із кризових ситуацій завжди можна знайти, варто все ж відповідально ставитися до своїх фінансових зобов’язань. Адже в сумлінних позичальників набагато більше можливостей. До того ж клієнти з високим кредитним рейтингом нерідко отримують бонуси у вигляді вигідніших умов та нижчих процентних ставок.