Конкретний випадок. В одному з центральних столичних пологових будинків майбутніх мам кладуть у коридорі закладу, бо в палатах просто не має місць. І це у столиці. Здогадуємося, такі інциденти не поодинокі.
Випадок перший. Немає місць
Акушер-гінеколог. Хоча вагітна може самостійно обирати пологовий будинок, у якому хоче народжувати, і необов’язково за місцем реєстрації, територіальний принцип розподілу все ж існує. Аби вагітні не лежали в коридорах, як у цьому випадку, керівник закладу повинен регулювати надходження пацієнток. Або ж переключити "навантаження" до іншого пологового мають у відділі госпіталізації Департаменту охорони здоров'я.
Тим паче, у Києві достатньо закладів з професійною підготовкою, аби пацієнтки розподілялися рівномірно. За винятком Лівого берегу.
Адвокат. Під час пологів жінка має право на комфортне перебування, повагу до особи й створення відповідної психологічної атмосфери. Породілля має право на психологічну підтримку членів родини, а саме – перебування їх поруч під час пологів. Також гарантується конфіденційність та інтимність пологів. Для максимального комфорту майбутній мамі дається право на власний розсуд вибирати положення під час пологів.
Пологи мають відбуватися лише в індивідуальному пологовому залі. Величезні пологові зали, а тим паче ліжка в коридорі, є порушенням прав людини й заборонені законодавством.
Куди скаржитися: у цьому випадку, якщо це не були обставини форс-мажорного характеру, наприклад, спалах інфекційної хвороби, а отже, нестача вільного місця для всіх в окремих палатах, необхідно було зафіксувати цей факт та звернутися до головного лікаря зі скаргою на дії медперсоналу, оскільки вони суперечать законодавству і порушують права жінки на конфіденційність та інтимність пологів.
Випадок другий. Благодійні внески
Акушер-гінеколог. Благодійних внесків у державних медичних закладах не мають права вимагати. Виняток – коли є госпрозрахункове відділення. Там законом передбачено внесення плати за певні послуги. Наразі існує лише два таких легальних, так би мовити, платних моменти.
Перший. Якщо, наприклад, вагітна хоче перебувати у палаті з підвищеним комфортом. Грубо кажучи, якщо пацієнтка бажає палату, де є джакузі, кольорова плазма та інші зручності, то за такі умови треба буде заплатити.
Другий варіант, коли вагітні платять: якщо вони хочуть зробити благодійну допомогу закладу. Наприклад, щоб допомогти тим пацієнткам, які не мають можливості заплатити чи купити медикаменти.
Все решта є незаконним і повинно розглядатися з точки зору правоохоронців.
Чому, власне, ми змушені брати благодійні внески? Собівартість лікування, харчування, утримання закладу – вища, ніж кошти, що виділяються державою. Гроші, які надходять у благодійному форматі, зараховуються на спеціальний фонд закладу. Ці кошти проходять через державну скарбницю й надалі використовуються, приміром, для доплати за комунальні послуги лікарні, медичні препарати тощо,
– зазначає Камінський.
Адвокат. Кожен українець має право на безоплатну медичну допомогу в державних та комунальних закладах охорони здоров'я. Якщо у пацієнта вимагають необґрунтовані платежі, благодійні внески тощо – фіксуйте на фото, відео та будь-якими іншими методами такі випадки та звертайтеся до правоохоронних органів (прокуратура, МВС) з відповідними заявами.
Упродовж всього часу вагітності вагітна жінка має право безкоштовно спостерігатись за її місцем реєстрації, або її чоловіка, або за місцем роботи. У безплатне спостереження входять усі планові УЗД та майже всі обов’язкові аналізи (іноді у лікарнях відсутні матеріали для досліджень, через це вагітних направляють до платних лабораторій, однак це вибір вагітної – робити платні дослідження чи ні). За результатом спостереження видається Обмінна карта, яка має бути пред’явлена у пологовому будинку.
Випадок третій. Обмінна карта
Адвокат. З 38-ого тижня вагітності вагітна має обрати пологовий будинок та підписати в ньому Обмінну карту. Відтак, у час пологів швидка допомога привезе породіллю саме до того пологового будинку, в якому підписана Обмінна карта. В іншому випадку швидка допомога везе жінку до пологового будинку за місцем проживання, де в неї мають прийняти пологи безкоштовно.
Дійсно, при підписанні Обмінної карти та прийому до пологового будинку, найчастіше жінка має не лише сплатити добровільний внесок, а й закупити певні медикаменти. Без цього нібито пологи не приймуть, однак це не відповідає дійсності. Якщо породіллю до пологового привезли за місцем проживання, їй не мають права відмовити у прийнятті пологів за відсутності куплених медикаментів.
Випадок четвертий. Окрема палата з гарними умовами
Адвокат. У кожному пологовому будинку державної чи приватної форми власності передбачені окремі палати та індивідуальний пологовий зал. Однак впродовж останніх років в Україні склалася тенденція, що за палату з хорошими умовами потрібно окремо платити. Така тенденція не є цілком протизаконною, оскільки внутрішніми наказами чи інструкціями або положеннями самого медичного закладу може бути передбачена така оплата.
Тут буде доречним порівняння проживання в готелі, наприклад, у вас є вибір номер-стандарт чи номер люкс. Тобто, це питання фінансових можливостей та бажань клієнта, а у нашому випадку пацієнта. Однозначно вам не мають права відмовити в державному пологовому перебувати в звичайній палаті, а не в коридорі.
Випадок п'ятий. На пологи "зі списком"
Акушер-гінеколог. Є певна сума, яка виділяється на пацієнтку на одне ліжко-місце. Також існує порядок використання грошей зі спецрахунку – того, куди вносяться благодійні пожертвування. Якщо пологовому будинку цих коштів не вистачає, то вагітні самі мусять докуповувати необхідне. Така у нас державна медицина.
Адвокат. Майже в кожному пологовому будинку майбутній мамі видають список необхідних речей, які потрібно взяти з собою на пологи. Медицина в нашій державі не фінансується повноцінно, тому, якщо ви звертаєтеся в державну клініку, маєте бути готові до того, що все необхідне потрібно приносити з собою. І справа не в тому, що необхідно це віддати, а в тому, що якщо з собою не візьмеш, то й нема чим буде користуватись для особистої гігієни.
Випадок шостий. Як відстояти свої права
Акушер-гінеколог. Якщо виникають непорозуміння – звертайтеся до завідуючого віділенням, заступника головного лікаря з медичних питань або головного лікаря. Якщо проблема на рівні закладу не вирішується, тоді слід звертатися до правоохоронних органів.
Адвокат. Не соромтеся відстоювати свої права, які гарантуються вам законодавством. Хоча б таких базових, як повага до честі та гідності особи. Запитуйте свого лікаря про препарати й методи лікування, які він вам виписує. Ви маєте право на отримання цієї інформації, оскільки лікар зобов’язаний в доступній формі пояснити про стан здоров’я матері та дитини, попередити про можливі ризики та надати прогнози на майбутнє. Медперсонал також зобов'язаний інформувати жінку про результати аналізів, будь-які маніпуляції, які робитимуться тощо.
Така інформація надається для ознайомлення не лише в усній, а й в письмовій формі, тобто вам не мають права відмовити в бажанні подивитися записи в історії пологів. Якщо ви чітко усвідомлюєте, що ваші права порушують – фіксуйте це, збирайте свідків, пишіть скарги, звертайтеся до правоохоронних органів. Лише так ви зможете відновити своє порушене право.