Реформа матеріального забезпечення української армії виходить на фінішну пряму, особливо та її частина, яка стосується військової форми. Однак і тут не обійшлося без зради
Неодноразово підіймалося питання забезпечення Збройних сил України новою військовою формою і висвітлював ті проблеми, з якими доводиться стикатись як волонтерському десанту, який опікується цим питанням, так і кадровим військовим, які хочуть щось змінити у цьому питанні на краще, передає Корупція.Інфо
І ось, нарешті, здавалося б – перемога. Абсолютно нова, принципово інша за якістю військова форма, яку називають найкращою за всю історію української армії, була спроектована, пошита, відтестована, закуплена і почала роз'їжджатись за цільовим призначенням – до військовослужбовців. Однак, як виявилось, і тут не все йде так гладко, як хотілося б.
Наприклад, ще на початку грудня анонсувалося, що нова зимова форма "піксель", яка здатна витримувати 30-градусні морози, в першу чергу повинна була постачатись на першу лінію оборони у зону АТО. Щоправда, Павло Чайка (бойовий офіцер, повний кавалер ордену "За мужність") з відділу контролю якості Центру розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України зізнався у програмі "Секретні матеріали", що на всіх такої форми наразі не вистачить.
"Просто не встигнемо фізично відшити таку кількість і доставити її на передову в цьому році" – сказав Чайка. Тому дехто змушений буде доношувати старі зразки.
А вже на початку січня нового року інформаційний простір почали будоражити чутки про те, що нова форма, яка саме була передана для Збройних сил України в зоні проведення антитерористичної операції, бракована. Особливо грішили на флісові светри.
Тоді керівник Центру розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України Дмитро Марченко, який вже два місяця як безпосередньо відповідає за контроль якості всього речового забезпечення, не довго думаючи разом зі своєю командою здійснив рейд військовими формуваннями.
Як повідомляє радник президента України Юрій Бірюков, за 7 днів Марченком з помічниками було перевірено 20 000 флісових светрів і знайдено 44 одиниці браку: на 40-ка – нетиповий на дотик матеріал, а ще на 4-х – "шерсть дибом". І, що характерно, виробник саме цієї партії визнав невідповідність і замінив всі 44 одиниці виробів.
Водночас, військовий волонтер Роман Донік стверджує, що до "передка" нова форма чомусь доходить в саму останню чергу: "Найбільше мене дратує, що все, що робиться не доходить до кінцевого споживача. До піхотинця на нуль. Тилові частини вже всі одягнені та взуті. А ось ті, хто зараз стоїть між ордою і нами, ті у волонтерській австрійської формі, валянках і дутиках. І я іноді дуже сильно не розумію, чому роздача ніштяків починається не з нуля. От не розумію і все".
"Зараз пірати Дмитра Марченка їздять по 93-й бригаді. Слава Богу добралися і до піхоти. Зараз їм там розкажуть багато нового. Піхота хто в чому: в валянках і дутиках. На нових флісках блискавки розходяться. В піхоті велика проблема з розмірами. В 20-му батальйоні з нового видавали тільки фліску і термуху (і то малі розміри, іншим не дісталося). Ані демісезонні, ані зимові берци, нового зразка вони в очі не бачили. Сфотографували нові берци, щоб хоч знати, як виглядають. Нові бушлати ніби як обіцяють на ротації видати. Більша частина, хто вищий, без форми… або на половину: штани є, верху немає і навпаки. Піхота фотографувала каску з окулярами і плитоноски у приїжджих – подейкують скоро і у піхоти такі будуть" – наводить Роман Донік перелік проблем з формою.
Також в січні під час морозів почали вилазити на поверхню недоліки нових зимових армійських берців "Талан". Наприклад, керівник інструкторського підрозділу "Марусині ведмеді" ЗСУ Маруся Звіробій, яка особисто тестувала їх кілька місяців, дала такий висновок: "З плюсів – дуже якісний пошив і абсолютно водонепроникні, це круто. Але є два серйозних мінуси, як для зимових армійських берців, то вони досить холодні і таки слизькі".
Але найбільша зрада прийшла звідти, звідки не очікували. Офіцер Алекс Петров у себе на сторінці в мережі Facebook несподівано написав наступне: "Воєнторг одного прифронтового містечка. В армійському бутіку недорого купили взводному новий утеплювач (ми ще такі не отримували), а в іншому магазині придбали ту саму кофту флісову з американського матеріалу, які видавали кожному третьому. Вірніше видають, але ми теж поки в прольоті. Ну і там, і там на полицях красувались новенькі черевики "Талан", обох сезонів".
Як стало відомо з коментарів цього до цього посту, мова йде про два воєнторги міста Волноваха.
Судячи з усього, дані екземпляри форми або крадені зі складів Міністерства оборони, або певні недобросовісні бійці певних військових підрозділів, яким пощастило отримати нову форму, просто здали її в воєнторг під реалізацію, а самі вирішили служити в старій, або волонтерській формі. Власне, сам Алекс Петров у своєму пості схиляється саме до другого варіанту.
Що цікаво, по коду на бірці можна відслідкувати лише склад округу. Нажаль, поки що система ще не працює так, щоб можна було по штрих-коду ідентифікувати кінцевого адресата того чи іншого елементу військового одягу.
До речі, Дмитро Марченко оперативно відреагував на даний пост ще 20 січня і вже вчора, 25 січня, Алекс Петров написав, що повторно заходив у один зі згаданих воєнторгів і власник йому скаржився на перевірку найвищого рівня.
Отож, підсумовуючи все вище написане, можна зробити наступний висновок. Зрада в забезпеченні військових новою формою досі існує, але є і бажання, і ресурси з нею боротись. Власне, якщо дане питання знаходиться на особистому контролі керівника Центру розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України Дмитра Марченка, то у нас є всі шанси сподіватись на переможне завершення цієї епопеї, а військовослужбовцям – на своєчасне забезпечення якісними комплектами нової форми.