3 травня вісім депутатів парламенту Молдови звернулися до прем'єр-міністра країни Павела Філіпа з вимогою дати пояснення щодо його листа президенту України Петрові Порошенку, після якого Україна зняла санкції з Молдовського металургійного заводу (ММЗ), який розташований у придністровському місті Рибниця. Про це повідомляє "Радіо Свобода".
Про зняття санкцій після листа Філіпа 1 травня поінформувала програма "Схеми: Корупція в деталях" (спільний проект "Радіо Свобода" і телеканала "UA:Перший"), знята за мотивами спільного із сайтом RISE Moldova розслідування.
"Який юридичний режим ММЗ, відповідно до законодавства Молдови, гарантує вивід заводу з-під санкцій воюючої країни? Якою є політика уряду щодо економічних агентів із сепаратистського регіону, що акумулює астрономічні борги приблизно $7 млрд в акціонерному товаристві, у якому уряд Республіки Молдова є міноритарним акціонером, тобто вирішує не захищати інтереси?" – цитує лист "Радіо Свобода".
Автори звернення також просять розібратися з фірмою Novastal Рrim, яка постачала заводу у Придністров'ї український брухт в обхід санкцій.
Підкреслюють, що Novastal Рrim "виявилася опосередковано пов'язана" з молдовським олігархом Владом Плахотнюком.
У Службі безпеки України "Схемам" дали зрозуміти, що ініціатива зняття санкцій із ММЗ належить Адміністрації Президента.
Керівництво основного постачальника українського брухту, компанії "Укрмет", стверджувало, що санкції було введено помилково, оскільки в Києві думали, ніби ММЗ належить російському мільярдеру Алішеру Усманову, а завод постачає продукцію в Росію, зокрема для виконання оборонного замовлення.
Колишній прем'єр-міністр Молдови (2001-2008) Василе Тарлев розповів журналістам RISE, що співпрацював з Петром Порошенко в 1999 році в Молдові. Тоді Тарлєв керував кондитерською фабрикою "Букурія", де Порошенко, за його словами, представляв інтереси фонду Bucuria-Privatinvest.
Згідно з даними, опублікованими в 2002 році Національною комісією з цінних паперів Молдови, цей фонд співпрацював ще з цілою низкою фабрик і компаній в Молдові.
Серед них є компанія, що управляє торговим центом в центрі Кишинева. У минулому "Дитячий світ", зараз Gemeni. Згідно з даними розслідувачів, в 2000-х через ланцюжок фірм, контроль над Gemeni мав саме олігарх Влад Плахотнюк.
Сам Плахотнюк відносини з главою сусідньої держави називає дружніми.
"Я щасливий, що маю можливість запросити такого високого гостя, президента України і мого старого друга, Петра Порошенка, – заявляв Плахотнюк в листопаді 2014 го, коли запросив Порошенко на презентацію одного зі своїх проектів – модернізації центру матері та дитини за рахунок його фонду.