Анатолій Гриценко різко розкритикував спроби Філарета домогтися скасування томосу і відновлення УПЦ КП.
Лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко обурений результатами собору, проведеного Філаретом 20 червня під Володимирському соборі. Про це він написав на сторінці своєї партії в Facebook.
За словами Гриценка, рішення учасників собору можна назвати «сумною історією».
«Собор Філарета: УПЦ КП не припиняла свою діяльність – вона діє і далі буде діяти…Все церковне майно і фінанси належать виключно УПЦ КП…Такий Томос нам не потрібен…То не ми розкольники – то ПЦУ Єпіфанія від нас відкололася…Захоче ПЦУ повернутися – ми її знову приймемо в УПЦ КП…», – процитував Анатолій Гриценко уривки заяв учасників собору.
На думку політика, бажання почесного патріарха Філарета відмовитися від томосу і відновити церкву Київського патріархату далеке від державної позиції.
«Хіба статусно-особистісне – головне? Або майно з фінансами – визначальне? Путін з Кирилом аплодують такій “єдності”», – обурився Гриценко.
Додамо, що у своюю чергу, Почесний патріарх Філарет звернувся до Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова з проханням захистити віруючих і майно Київського патріархату від "протиправних дій Православної церкви України".
Фото офіційного звернення опублікував на своїй сторінці в Facebook протоієрей Микола Лагодич.
У документі зазначено, що представники ПЦУ нібито силою захопили приміщення Свято-Феодосійського монастиря Києва. У зв'язку з цим Філарет просить міністра дати оцінку таким діям і зробити все, щоб ніхто не втручався в діяльність УПЦ Київського патріархату.
Відзначимо, патріарх Філарет розпорядився звільнити настоятеля Свято-Феодосіївського монастиря в Києві архімандрита Макарія (Папіша). Настоятель Макарій відмовився брати участь в так званому соборі Київського патріархату.
Разом з тим там був присутній отець Андрій, і Філарет пообіцяв присвятити його в єпископи.
Тому, в п'ятницю, 21 червня, група людей на чолі з отцем Андрієм прибула в монастир поруч з Києво-Печерською лаврою та привезла два документа. Перший – наказ Філарета як Київського патріарха про звільнення настоятеля Макарія і призначення на його місце архімандрита Андрія.
Водночас, Глава Православної церкви України митрополит Епіфаній неодноразово намагався переконати патріарха Філарета, що той помиляється в своїх доводах, і повернення до колишніх часів вже немає.
"Але у відповідь шановний патріарх говорив, що за мною хтось стоїть. Але за мною стоїть тільки молода церква і народ. Філарет нас не чує", – розповів Епіфаній про суть конфлікту.
Митрополит також додав, що позицію Філарета не підтримують в церкві.
"Такої підтримки практично немає. Я говорю це, спираючись на підтримку єпископату, духовенства і віруючого українського народу", – сказав він.
За його словами, зібраний Філаретом собор Київського патріархату – не легітимний і не визнаний.
"А ті, хто зберуться, тільки покарають себе тим, що відійдуть від єдиної православної помісної церкви, залишаться поза нею", – додав він.