Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій завершило розробку законопроекту, який визначає особливості перехідного правосуддя в окупованому Донбасі.

Про це повідомляє прес-служба Мінреінтеграції.

Документ спрямований на розгляд для надання пропозицій центральним органам виконавчої влади, держслужбам і фондам, місцевим органам влади, науковим, міжнародним і громадським організаціям, експертному середовищі, судовим органам, прокуратурі, органам військового управління, представництва Президента України в АРК та іншим.

«Наша мета – мирна і безпечна реінтеграція наших територій, і перш за все – реінтеграція наших громадян в Україну та українського суспільства. Головним завданням перехідного періоду і мирної реінтеграції є відновлення довіри між людьми. І найкращий спосіб відновлення цієї довіри – це активна робота органів місцевого самоврядування, мерів, депутатів місцевих рад, це гарантія по відновленню порушених окупантом прав людей – прав на своє майно, на справедливість, на правду.

Коли ми говоримо про державну політику перехідного періоду, це не тільки перехідне правосуддя, а й багато інших речей. Сигнал цього документа в тому, що люди, які сьогодні знаходяться на тимчасово окупованих територіях, є заручниками окупаційного режиму, який забезпечується Російською Федерацією, їм не потрібно боятися власної країни », – підкреслив віце-прем’єр-міністр України – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.

Проект закону «Про державну політику перехідного періоду» передбачає:

– уніфікацію підходів до тимчасово окупованих територій (ТОТ) в Донецькій і Луганській областях і в Криму;
– інкорпорацію інших законів і приведення до спільного знаменника всього законодавства України, що стосується СОТ;
– впровадження елементів перехідного правосуддя;
– визначення основ відновлення діяльності органів правосуддя на деокупованих територіях;
– вирішення питання підслідності кримінальних злочинів, скоєних на тимчасово окупованих територіях;
– встановлення інституту конвалідації угод, які були здійснені на ТОТ, процедури підтвердження фактів народження, смерті, укладення та розірвання шлюбу, а також визнання отриманих компетенцій і освітніх кваліфікацій
– формування кадрових резервів державних службовців і поліцейських для роботи на деокупованих територіях;
– створення тимчасових адміністрацій до проведення виборів місцевого самоврядування;
– закріплення соціальних гарантій для жителів тимчасово окупованих територій.

Також законопроектом пропонується визначення термінології, яка повинна бути єдиною для всього законодавства. Це як нові, так і вдосконалені терміни: окупаційні сили і окупаційні служби РФ, політико-дипломатичні та санкційні заходи, територіальні громади на лінії розмежування, тимчасова окупація, деокупація, деокуповані території, реінтеграція деокупованих територій, міцний мир, території пріоритетного розвитку тощо.

Крім цього, пропонується принципово нове визначення держави-агресора, держави-окупанта, і цей статус на рівні закону закріплюється за Російською Федерацією.

Законопроект, серед іншого, визначає загальні принципи відповідальності, амністії і люстрації за дії під час тимчасової окупації територій України.