19 серпня на нараді з питань енергетики за участю Володимира Зеленського було сплановано, що слід зробити для того, щоб змусити ДТЕК Ріната Ахметова знизити ціни на вугілля до 1500 гривень за тонну.
Про це йдеться в публікації “Цензору”.
“У Зеленського вирішили вдарити по монополісту і змусити Ахметова знизити ціни, скоротивши свої прибутки. ДТЕК обіцяє кризу в разі відсутності плану закупівлі вугілля, і це було головним скандалом наради, проведеної Зеленським”, – стверджує головний редактор видання Юрій Бутусов.
Для запобігання цій кризі нібито узгоджено “дорожню карту” дій, яка складається із шести основних пунктів:
реформа на ринку електроенергії з метою зниження гуртових цін
поділ ДТЕК або продаж ним частини активів
блокування експортних постачань із “Бурштинського острова”, який контролює ДТЕК
заміна керівництва “Енергоатому” і збільшення частки атомної енергії
заміна керівництва “Центренерго” для створення конкуренції ДТЕК
екологічні перевірки на підприємствах ДТЕК
Нагадаємо, що 21 серпня на засіданні Кабміну було прийнято рішення про покладання спецзобов’язань на “Енергоатом” і “Укргідроенерго”. За словами представника президента в Кабінеті Міністрів Андрія Геруса, це згодом дозволить знизити тариф на електрику для непобутових споживачів приблизно на 10%.
За його словами, зниження тарифу “Укренерго” на 21 копійку призведе до зниження тарифу на електроенергію на 10-11%.
“Непобутові споживачі – це школи, дитячі садки, лікарні, військові частини, водоканали, кафе, перукарні, малі, середні та великі заводи. Загалом таке рішення повертає в економіку близько 18 млрд грн на рік”, – заявив Герус.
Він висловив надію, що новий тариф може набути чинності вже з 1 вересня.
“Це, можливо, не ідеальне рішення, але фактично єдине, яке могло бути прийняте й ефективно реалізоване в короткі терміни. Таким чином ми отримуємо трохи часу, щоб розробити і впровадити більш ефективні механізми, які можуть бути запущені наприкінці цього року”, – написав Герус.
Він також припустив, що у вересні може бути знижено тариф приватних енергетичних компаній, які “так хотіли новий ринок” і тому “теж повинні брати участь у вирішенні проблем, викликаних цим новим ринком”.
Нагадаємо, 1 липня на виконання прийнятого в квітні 2017 року закону “Про ринок електроенергії” в Україні запущено новий оптовий ринок електроенергії. Він передбачає перехід від роботи за моделлю єдиного покупця до конкурентного ринку.
У результаті вартість енергоресурсу для непобутових споживачів зросла на 10-25% залежно від класу напруги.