Народний депутат України, член парламентського комітету з питань оборони, безпеки і розвідки Сергій Рахманін заявив про те, що кошти, виділені на державне оборонне замовлення України (ДОЗ) використовувалися неефективно.
Таку думку він висловив в інтерв’ю “Обозревателю” 11 січня.
“Мова йде про великі гроші, які навіть якщо і не розкрадаються, неефективно витрачаються, банально тринькаються або просто не використовуються”, – заявив він.
На думку нардепа, одна з найпоширеніших причин, чому контракти зриваються, полягає в тому, що гроші пізно надходять на рахунки і не в повному обсязі
“Гроші, якщо їх не встигають “перекинути”, повертаються на казначейські рахунки. Для державного бюджету в цілому це добре, але для оборони і безпеки країни – це біда”, – уклав Рахманін.
Він навів приклад неефективних витрат бюджетних коштів при замовленні дослідно-конструкторських робіт (ДКР).
“З’являється, приміром, пропозиція створити … інноваційний підсклянник для чайної склянки. Приходять люди, які з документами, кресленнями, цифрами доводять, що це цілком реально і вкрай важливо. Аргументовано і переконливо. Кінцевий результат обіцяють за три роки. Проходить три року. І з’ясовується, що навіть зразка немає, з п’яти запланованих етапів пройшло два з половиною. Пояснюють: “Мінфін вчасно гроші не перекладав, субпідрядник підвів, матеріали подорожчали. Давайте продовжимо ці ОКР ще на рік. Ну стільки грошей витратили, не ставити ж на них хрест! Ми можемо показати шість томів напрацьованої документації! Нам треба ще трохи часу і трохи грошей “. ОКР продовжують ще на рік. Потім ще. І ще”, – розповів нардеп про одну зі схем.
ОКР можуть тривати десятиліттями і завершитися безрезультатно, хоча на них виділялися великі суми грошей, додав Рахманін. Причому ніхто не дізнається, чи вийшло це з об’єктивних причин або “спочатку був спосіб подоїти оборонний бюджет”, зазначив він.
На думку Рахманіна, замовляти оборонне дослідження має держава під конкретну концепцію розвитку армії. Воно ж зобов’язане жорстко стежити за процесом. Інша схема розкрадань реалізується безпосередньо на закупівлі товарів.
“Приходить на початку року замовник і говорить: нам дуже потрібно 100 … кавових чашок. – Точно потрібні? – Точно. Ось вам аналітика, довідки, висновки фахівців, які доводять, що без цих чашок нашої безпеки каюк! Наближається кінець року. Замовник каже: – Знаєте, ми не змогли купити чашечки. Дуже хотіли, але не купимо. Тому що, виявляється, їх нам не продають там, де ми хотіли. А там, де можемо купити, не та якість. І посередник багато хоче. І коронавірус всі процеси гальмує. Але у нас же гроші все одно залишаються? Чи не витратимо до 31 грудня – згорять. Давайте купимо на ці гроші … чайні склянки. Вони точно є. По тій же ціні. – Так а навіщо вам чайні склянки ? – Ну, кавові чашки точно були б куди більш корисні, але краще так, ніж ніяк “, – розповів він.
Можливостей та прав на дослідження всіх обставин подібних закупівель немає. Оприлюднення будь-якої інформації, пов’язаної з ДОЗ, є правопорушенням, що передбачають кримінальну відповідальність, пояснив Рахманін.
“Я не маю права навіть підтвердити або спростувати інформацію, яку оприлюднили журналісти або блогери”, – резюмував депутат.
Відзначимо, раніше ми повідомляли про те, що Президент України Володимир Зеленський підписав Закон № 808-ІХ «Про оборонні закупівлі», який Верховна Рада ухвалила 17 липня 2020 року.
Документ визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки й оборони.
Законом також визначається порядок здійснення державного та демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель.
Метою закону є визначення правових засад для забезпечення матеріально-технічних і наукових потреб сектору безпеки й оборони держави шляхом ефективного та прозорого здійснення оборонних закупівель із дотриманням заходів захисту національних інтересів. Документ спрямований на створення конкурентного середовища, запобігання корупції у сфері оборонних закупівель, розвиток добросовісної конкуренції, а також забезпечення ефективного та прозорого планування, реалізації та контролю за здійсненням оборонних закупівель.
Крім того, закон передбачає гармонізацію законодавства України у сфері оборонних закупівель з положеннями Директиви 2009/81/ЄС відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.