Журналісти-розслідувачі виявили, що до зникнення екссудді Миколи Чауса можуть бути причетні люди, тісно пов’язані з українськими спецслужбами. Раніше у Міністерстві закордонних справ заперечили причетність України до ймовірного викрадення екссудді.
Про це йдеться у спільному розслідувані «Слідство.інфо» та RISE Moldova, повідомляє hromadske.
Зокрема журналістам вдалося отримати копії паспортів десяти людей, яких правоохоронці у Молдові перевіряють на причетність до ймовірного викрадення судді.
За даними журналістів, усі вони є громадянами України. Окрім того, як зазначається, щонайменше двоє з них мають прямий стосунок до Головного управління розвідки Міноборони та ще один ㅡ звільнений посадовець Національної поліції.
Зокрема, за інформацією джерел RISE Moldova, двоє з них пообідді 24 березня дісталися пропускного пункту «Могилів-Подільський ㅡ Отач», перейшли міст над річкою Дністер та опинилися у Молдові.
Один чоловік мав закордонний паспорт на ім’я Юрій Коваленко. З власних джерел журналісти встановили, що він навчався у вищому воєнному навчальному закладі Одеси та у 2015 році мешкав у військовій частині біля Воєнно-дипломатичної академії імені Євгенія Березняка, яка готує, зокрема, професійних військових розвідників. Окрім того, станом на 2018 рік Коваленко вказав місцем проживання адресу Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
Журналісти зв’язались з ним, але Коваленко відмовився від коментарів та не відповів прямо чи пов’язаний він з викраденням Миколи Чауса.
Іншим чоловіком, який того дня перетнув кордон Молдови, був такий собі Едуард Ставицький ㅡ він отримав закордонний паспорт за місяць до цього. Людини з такими ж даними, як у його закордонному паспорті, журналістам не вдалося знайти. Однак розслідувачі встановили, що він має суттєву схожість з киянином Андрієм Куценком.
Його дані також свідчать про зв’язок із розвідкою. Зокрема у 2000-х роках він був прописаний за офіційною адресою Міністерства оборони України, а у 2009 році його взяли на службу у військову частину на Рибальському півострові, де розташоване Головне управління розвідки Міноборони.
Окрім того, журналісти RISE Moldova отримали копію паспорту Олександра Костенюка. Щонайменше до червня 2018 року він працював у львівській поліції, де обіймав керівну посаду в управлінні карного розшуку.
Як зазначають журналісти, він міг бути причетним до справи про вимагання грошей поліцейськими. Його підлеглі нібито прикували людину кайданками та, погрожуючи зброєю, відібрали 4 тисячі доларів та кілограм бурштину. Поліцейським оголосили підозри, а Костенюка звільнили.
Він зміг поновитися через суд, але згодом пішов з поліції сам та відкрив власне детективне агентство.
Окрім того, розслідувачі отримали копії паспортів раніше засудженого львів’янина Олега Стадника та колишнього старшого інструктора в окремому загоні спецпризначення Нацгвардії Михайла Булеги. Останній підтвердив, що їздив до Молдови на відпочинок та заперечив свою причетність до зникнення екссудді Чауса.
Загалом, за словами розслідувачів, більшість з 10 громадян України, яких наразі перевіряють правоохоронці, останнім часом проживали на Львівщині.
Нагадаємо, що влітку 2019-го року на спільній прес-конференції Майї Санду (тоді вона була прем’єр-міністром Молдови) і президента України Володимира Зеленського останній заявив, що «порушив питання про екстрадицію відомого судді Миколи Чауса, підозрюваного в отриманні хабаря в 150 тис. доларів ». Також Зеленський сказав приблизно наступне: «Наші партнери пообіцяли нам, що сприятимуть цьому процесу».