Раптовий прояв “миролюбності” Росії, що відводить свої війська від наших кордонів, не має нікого вводити в оману. Тиск – гібридний – з використанням Кремлем всіх можливих ресурсів триватиме. Антракт в агресії Кремля Україна повинна ефективно використовувати, зміцнюючи оборону і економіку і заручаючись максимальною підтримкою наших зарубіжних партнерів.

У першу чергу Україні потрібно зміцнювати оборону, в якій є проблеми, які потрібно вирішувати в дуже стислі терміни, каже “Апострофу” військовий експерт Михайло Жирохов.

“Зараз є розуміння, що повномасштабну війну з РФ ми не виграємо, але потрібно зробити так, щоб противнику було завдано максимальної шкоди. Тому потрібна ракетна програма, ППО і тероборона – це те, на чому зараз потрібно зосередити увагу. Тероборона потрібна нам, тому що в разі повномасштабної агресії Росії ми не зможемо їй протистояти – матеріальних і людських ресурсів у них буде апріорі більше”, – говорить експерт.

За словами Жирохова, Україні потрібно зрозуміти, чим ми будемо відбивати атаку супротивника і що нам може дати Захід в плані ППО, протитанкових засобів, адже модернізувати авіацію зараз неможливо, на це піде дуже багато часу.

“У нас немає ППО дальньої дії. Все, що у нас є – радянського виробництва і розраховане на ближню і середню дистанцію. Patriot і їх аналогів у нас просто немає, а Захід працює чітко за нашими замовленнями. Якщо ми не ведемо мови про їх закупівлю – вони нам їх і не дадуть, адже США розподіляють військову допомогу за заявками Генштабу. Що стосується аналогів Patriot, тобто норвезькі комплекси Namsas, такого ж класу, як “Бук”, але більш сучасні, їх нам можуть продати, навіть в кредит. Потрібно продовження програми “Сапсан”, яка входить в стадію серійного виробництва, зараз є можливість отримати дві пускові установки і збільшити кількість ракет для цих комплексів”, – додає експерт.

Він зазначає, що потрібно враховувати можливість атаки ворога в море і з моря, при цьому флоту у нас фактично немає. Україні в ідеалі потрібно кілька фрегатів з ракетним озброєнням, які прикриті ракетними катерами і тральщиками. У нас є напрацювання з берегової оборони – той же “Нептун”, а глава “Артема” Олег Коростельов недавно в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що при належному фінансуванні підприємство може забезпечити армію необхідним озброєнням.

Але одна з головних наших проблем – забезпечення боєприпасами, акцентує Жірохов.

“Потрібно не просто закуповувати боєприпаси в Болгарії і возити звідти літаками, а створювати виробництво, використовуючи місцеві ресурси. Тобто, не закуповувати снаряди повністю, а тільки підривники, порох робити в Шостці або Павлограді. В крайньому випадку можна просто купити технології виробництва вибухівки – це навіть Судан може зробити, не те що ми”, – підсумовує він.

Наступним компонентом, за допомогою якого Україна повинна зміцнювати держбезпеку під час паузи в російській агресії, є посилення підтримки з боку наших союзників, подальша європейська і євроатлантична інтеграція (особливо з огляду на те, що в червні пройде черговий саміт НАТО).

Директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС Григорій Перепелиця звертає увагу на те, що Зеленський вимагав у Макрона хоча б декларації про євроатлантичну та європейську інтеграцію нашої країни, але французький президент уникнув відповіді.

“Німеччина і Франція – два основних адвоката Росії, вони давно ними залишаються. Ми бачимо безпрецедентне зближення Німеччини з Росією, про що свідчить заява Меркель в ПАРЄ: мовляв, потрібен діалог з Росією і добудова Північного потоку-2, тобто в Берліні проросійські сили перемагають. Крім Німеччини та Франції, в рот Путіна заглядає і Італія”, – говорить експерт.

У цілому, Україна повинна брати від союзників максимум допомоги, яку вони можуть запропонувати, включаючи фінансову і військову, у вигляді поставок зброї. Разом з тим, ми повинні кріпити свою оборону і зменшувати економічні зв’язки з агресором, а головне – розуміти, що замість нас захищати нашу країну ніхто не буде.