В Україні — міністропад. Заяви про відставку увечері 14 травня подали міністр економіки Ігор Петрашко (на його місце нібито претендує глава Державної податкової служби Олексій Любченко), міністр інфраструктури Владислав Криклій (наступником може стати глава Укравтодору Олександр Кубраков). Подання про відставку міністра охорони здоров’я Максима Степанова подав до парламенту очільник уряду Денис Шмигаль. На місце Степанова пророкують державного санітарного лікаря Віктора Ляшко.
Експерти для порталу “Коментарі” оцінили можливі зміни в уряді, а також розповіли, які шанси провести зазначені кандидатури і хто в вигоді від ситуації.
Уряд Шмигаля потрібно повністю відправляти у відставку
Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала пов’язує “міністропад” з тим, що вже пройдена межа тієї критичної ситуації, коли можна було тим або іншим способом нічого не робити.
“Нічого не вирішується, а проблеми накопичуються. Потрібно було це на когось списати. І це — загальна причина, — зазначає експерт. — Друга — можливо ми бачимо наслідки візиту держсекретаря США Ентоні Блінкена. Тоді порушувалися питання про важливість боротьби з корупцією, зі ставлениками олігархів в уряді. Адже Мінінфраструктури — це монстр з величезним обсягом фінансових ресурсів. Як і Мінекономіки. Як, на тлі пандемії, Міністерство охорони здоров’я. Великі обсяги коштів, багато переплетено різних інтересів”.
Коментуючи шанси провести кандидатури Віктора Ляшка як ймовірного очільника МОЗ, та Олександра Кубракова (голову Укравтодору) в міністри через парламент, Віталій Бала зазначив, що поки інформація, запущена з цього приводу, виглядає як своєрідна перевірка.
“Зараз йдуть торги, підрахунки голосів. Побачимо, які фракції і групи депутатів будуть за них голосувати. Відразу стане зрозуміло, зі сфери впливу яких олігархів той чи інший кандидат, — говорить експерт. — У будь-якому випадку, всі ініціативи йдуть з Офісу президента, а не з Кабміну. А в ОП зосереджені різні групи, які борються між собою за вплив на міністерства. І їм вигідно ставити туди людей, з якими можна домовитися. До речі, деякі аналітики, говорячи про групи Андрія Єрмака або Кирила Тимошенка, забувають про першого помічника президента, одного із засновників Кварталу 95 — Сергія Шефіра. Як мені здається, він менш токсичний для президента — і цілком може впливати на ті чи інші його рішення, в тому числі кадрові”.
На думку політексперта, кандидата політичних наук Олександра Палія, відставками міністрів президент Зеленський намагається перехопити політичну ініціативу, діючи в унісон з настроями суспільства — “затаврувати” все погане, зняти токсичних персон зі своєї влади і поставити тих, хто буде її зміцнювати.
“Особливо яскраво це видно на прикладі міністра охорони здоров’я Максима Степанова і його ймовірного спадкоємця в цьому статусі — головного санітара Віктора Ляшка. Спочатку Ляшко був досить популярний, на початкових стадіях пандемії заспокоюючи населення. Його тон як медика був до місця для того, щоб вселяти довіру (не рахуючи його визнання, що заборона на прогулянки в парках була прийнята з метою змусити громадян сидіти по домівках — прим. ред.). Коли цим почав займатися сам міністр Степанов, скепсису в суспільстві щодо політики держави в галузі боротьби з пандемією стало набагато більше. Неминуче цей скепсис переходив і на ставлення до Зеленського”, — пояснює Олександр Палій.
Експерт вважає, що зараз президент і його Офіс намагаються методом проб і помилок вибудувати таку систему прийняття оперативних рішень і комунікації з суспільством, яка буде персонально Зеленського посилювати, а не послаблювати.