ЄС підтримав Україну за відданість у боротьбі з впливом приватних інтересів, зокрема, ухвалення закону про олігархів.
Про це йдеться у заяві саміту Україна-ЄС. Цікаво, як себе зараз почуває експікер Дмитро Разумков, який відрито виступав проти цього закону.
Учасники саміту підкреслили необхідність подальших зусиль України задля забезпечення незалежного та ефективного функціонування антикорупційних та правоохоронних органів, у тому числі шляхом деполітизованого процесу добору на керівні посади відповідно до заслуг.
“ЄС привітав зусилля України з обмеження можливостей для вчинення корупційних дій та її відданість боротьбі з впливом приватних інтересів (“деолігархізація”), у тому числі шляхом юридично обґрунтованого прийняття та впровадження відповідного законодавства, та закликав до подальших кроків України на цьому напрямку”, – йдеться у заяві.
Також ЄС підтвердив свою сталу підтримку зусиль України, спрямованих на масштабні реформи, особливо в судовій системі та боротьбі з корупцією.
Зі свого боку Україна підтвердила свою відданість ратифікації Римського статуту, як це передбачено Угодою про асоціацію.
Як повідомлялося, 23 вересня Верховна рада підтримала у другому читанні та в цілому президентський законопроєкт про олігархів №5599.
Крім цього, ЄС виділить Україні другий транш макрофінансової допомоги у розмірі 600 млн євро попри відсутність активної співпраці з Міжнародним валютним фондом.
“Ми привітали виконання умов надзвичайної Програми макрофінансової допомоги ЄС для України та взяли до відома рішення про виділення другого траншу обсягом 600 млн євро. Ми підкреслюємо важливість продовження відповідних реформ. Ми підтвердили важливість підтримки макроекономічної стабільності України та дотримання зобов’язань перед МВФ”, йдеться у повідомленні.
ЄС погодився відступити від власних правил та перерахує Україні допомогу попри те, що ми не маємо активної співпраці з МВФ і сам Фонд не вважає виконання програми задовільним.
Перший транш Європейської комісії від імені ЄС в розмірі 600 млн євро Україна отримала в грудні 2020 року в рамках програми макрофінансової допомоги, пов’язаної з COVID-19.
З огляду на надзвичайний характер цієї підтримки, першу виплату було здійснено без виконання будь-яких конкретних умов з боку України.
Видачу другого траншу узалежнили від виконання восьми конкретних заходів, викладених у меморандумі. До них належать заходи у сфері управління державними фінансами, боротьби з корупцією, поліпшення ділового середовища та управління державними підприємствами.
Однієї з ключових вимог для отримання другого траншу макрофінансової допомоги ЄС було реформування Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради правосуддя, і два ключових закони було прийнято.
У серпні віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс заявив, що Україна виконала всі основні умови для отримання другого траншу макрофінансової допомоги у розмірі 600 млн євро, але його надходження можливе після рішення МВФ.
Також відомо, що Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала шлях, якими слід рухатися, щоб вивести відносини між Україною та Європейським Союзом на новий рівень.
“Перший стосується фокусування України на впровадженні реформ. Україна пройшла довгий шлях, і я хочу привітати вас, президенте Зеленський, із цим… Я хочу чітко заявити, що ми продовжимо підтримувати зусилля України у здійсненні основних реформ”, – сказала фон дер Ляєн.