Під час робочого візиту до Брюсселя Президент України Володимир Зеленський зустрівся з Президентом Азербайджанської Республіки Ільхамом Алієвим.
Глава Української держави подякував за підтримку суверенітету й територіальної цілісності України та звернувся щодо можливості долучення Азербайджану до процесу звільнення незаконно утримуваних осіб.
«Питання звільнення громадян України, передусім кримських татар, яких незаконно утримують у Росії, є одним з моїх ключових пріоритетів. Буду вдячний вам за можливу допомогу у просуванні цього питання», – сказав Володимир Зеленський.
Президент України відзначив активізацію двосторонньої співпраці між країнами завдяки домовленостям, досягнутим у межах його візиту до Азербайджану в грудні 2019 року.
Глава Української держави нагадав, що в лютому 2022-го відзначатиметься 30-річчя встановлення дипломатичних відносин України з Азербайджаном і Туреччиною. З огляду на це Президент запропонував провести в лютому в Києві саміт за участю лідерів трьох держав.
Володимир Зеленський також акцентував увагу на транспортно-логістичному потенціалі співпраці між країнами, зокрема на необхідності активізації роботи для реалізації транзиту вантажів за маршрутом Європа – Кавказ – Азія з використанням залізничного та морського транспорту.
Президент України нагадав про позитивний досвід співпраці нашої держави з азербайджанськими компаніями у спорудженні автомагістралей та транспортних розв’язок у межах Національної програми «Велике будівництво».
Своєю чергою, політичний експерт Сергій Таран заявив виданню Коментарі, що на цьому саміті важливо дати зрозуміти нашим партнерам, насамперед тим, хто є сусідом з Україною, що безпека нашої країни – це і безпека Європи.
“Європейці повинні розуміти, що війна, яку веде Росія проти України, так чи інакше стосуватиметься ЄС. Тому потрібні спільні зусилля для заборони агресора, – зазначає експерт. – Наразі просуваються деякі тези, у тому числі українською владою, що потрібні прямі переговори між Києвом та Москвою, без участі західних партнерів…. Але насправді нам важливо показати, що російська агресія проти України – це спільна проблема. І що західні партнери захищають Україну, захищають себе. Саме це має бути головним питанням на порядку денному саміту “Східне партнерство””.
На думку Сергія Тарана, є шанс, що принаймні деякі наші східні партнери підтримають зняття бар’єрів на постачання озброєння в Україну. І пояснять Німеччині, яка блокує постачання нам зброї, що зброю для України захищає і ФРН, зокрема.
“Має бути якась спільна позиція, яка б показала, що практична підтримка України у питаннях безпеки – на користь усіх країн, які входять до ЄС. Так має бути. Але чи буде – не знаю”, – резюмує Сергій Таран.
Насамперед, звичайно, треба говорити про план повернення миру в Україну За словами політичного експерта Світлани Кушнір, Україна має шанс налагодити низку важливих “містків”.
За словами політичного експерта Світлани Кушнір, передусім, звичайно, треба говорити про план повернення миру в Україну.
Але треба заохотити європейців і економічними перспективами співпраці, – зазначає Світлана Кушнір. – Ми дипломатично слабкі, але ніхто не заважає нам посилювати та зміцнювати наші позиції. Можна, наприклад, згадати про внутрішніх переселенців у рамках мігрантської кризи, яка нині мучить ЄС. Це завжди вражає європейців. По ходу можна спробувати отримати фінансову допомогу для наших прикордонних регіонів, а також відновити програму будівництва модульних житлових комплексів для українських внутрішньо переміщених осіб… Звичайно, це представницький форум, але нам треба кардинально змінювати тактику – вести активнішу та агресивнішу зовнішню політику.
Вікно можливостей зачиняється дуже швидко, треба встигнути скористатися шансом.