Україна і далі захищатиметься від російської агресії, навіть якщо Захід обере політику умиротворення щодо РФ.
Про це заявив у Твіттері міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Він написав, що Україна вже майже вісім років захищається від російської агресії, що триває, попри те, що не є членом НАТО.
“Україна вже майже вісім років захищається від російської агресії, що триває. Попри те, що не є членом НАТО. Ми здатні захищатися. Якщо Захід похитнеться та обере умиротворення, ми все одно будемо захищати себе, своє право на існування і власне майбутнє”, – написав глава МЗС.
Як повідомлялося, 17 грудня МЗС РФ опублікувало проєкти договорів Росії з НАТО та США про так звані «гарантії безпеки», яких Кремль вимагає від Альянсу та Вашингтона. Документ під назвою “Угода про заходи забезпечення безпеки Росії та держав-членів Північноатлантичного договору” складається з 9 статей.
Росія пропонує країнам НАТО взяти на себе «юридично оформлені» зобов’язання, які унеможливлять розширення НАТО, у тому числі приєднання України, а також інших держав.
Крім того, Росія пропонує відмовитись “від ведення будь-якої військової діяльності на території України, а також інших держав Східної Європи, Закавказзя та Центральної Азії”, тобто – на території пострадянських країн. Також пропонується відмовитись від проведення військових навчань на певній відстані від кордонів Росії та країн НАТО.
В одному з пунктів вказується, що “учасники підтверджують, що не розглядають один одного як противників”, а для вирішення питань та врегулювання проблемних ситуацій застосовують механізми термінових консультацій на дво- та багатосторонній основі, включаючи Раду Росія-НАТО.
Напередодні у Кремлі заявили, що вже передали США проєкти договору та угоди щодо гарантій безпеки.
Як зазначив раніше очільник МЗС, попри все, що відбувається, Україна таки здатна просувати власний порядок денний та ініціативи, створювати систему альянсів, а не просто “стукати в двері” з проханням про допомогу.
У зв’язку із цим Кулеба перерахував три ключові “не”, якими керуватиметься Україна в зовнішньополітичній стратегії. Йдеться, зокрема, про те, що наша держава не повинна критично залежати від партнерів у вирішенні проблем.
“Ми цінуємо партнерів і їхню підтримку… Але ми також знаємо, що ніхто не захищатиме національні інтереси України, права та інтереси українських громадян і не створюватиме можливості для українського бізнесу краще за нас самих. Тому сформулювали для себе три керівних “не”: не залежати критично від партнерів; не боятися діяти першими; не грати роль жертви”, – наголосив міністр.
Кулеба додав: уже сам факт того, що українці зі зброєю в руках відстоюють свободу, дає Україні право бути активним учасником міжнародної політики та нав’язувати свій порядок денний.
І саме такий курс Київ планує реалізовувати в 2022 році.
Міністр також перерахував ключові завдання і пріоритети для української дипломатії на 2022 рік. Серед них:
• протидія російській агресії (зокрема й через санкції);
• посилення обороноздатності України (через закупівлю/виробництво зброї та боєприпасів);
• залучення нових країн до Кримської платформи;
• продовження руху до ЄС і НАТО (зокрема підписання із все більшою кількістю країн Євросоюзу декларацій про підтримку європейської перспективи України);
• розвиток зовнішньої торгівлі, збільшення експорту, допомога українським компаніям в пошуку можливостей на зовнішніх ринках;
• розвиток інвестиційних проектів у сфері енергетики та інтеграція української енергетики в глобальний і регіональний ринки;
• формування унікального “українського бренду”, завдяки якому про Україну дізнавалися б у світі.