За словами міністра, у листі міститься прохання висловити думку щодо принципу, згідно з яким жодна країна не повинна підвищувати власну безпеку за рахунок безпеки інших країн.
Водночас, звичайно, робиться посилання на принцип ОБСЄ. Згідно з ним, будь-яка країна може вільно обирати союзи, в які має намір вступати чи не вступати, – сказав фінський міністр.
За даними Хаавісто, листа надіслали всім країнам ОБСЄ, тому було б природно обговорити відповідь на нього з цими країнами.
Наші чиновники вивчають листа та стежать за реакціями інших країн, – сказав він.
Державний секретар США Ентоні Блінкен 26 січня заявив, що офіційний Вашингтон передав Москві письмову відповідь на її “пропозиції” щодо гарантій безпеки в Європі. За його словами, документ містить занепокоєння США, а також союзників та партнерів у зв’язку з діями Росії, які підривають безпеку в регіоні; принципові та прагматичні оцінки занепокоєння з боку Москви; пропозиції США у галузях, де обидві сторони можуть досягти взаємних інтересів.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що українська сторона не має заперечень щодо відповіді США на пропозиції Росії про “гарантії безпеки”.
Нагадаймо, що у грудні минулого року Міністерство закордонних справ Росії офіційно опублікувало проєкти договорів між РФ та США, а також з НАТО про «гарантії безпеки», однією з яких є вимога про невступ України до Альянсу.
Зокрема, у статті 4 договору зі США йдеться про те, що Штати повинні ухвалити «зобов’язання виключити подальше розширення Організації Північноатлантичного договору у східному напрямку, відмовитися від прийому в альянс держав, які раніше входили до Союзу Радянських Соціалістичних Республік».