У Росії більше немає переваги у Чорному морі. Також російські окупанти усвідомлюють, що ракетні системи HIMARS дальністю до 300 кілометрів можуть з Одеси уражати цілі в окупованому Севастополі.

Про це в інтерв’ю ТСН.ua сказав військовий експерт Олег Жданов.

“Ми відвойовуємо акваторію Чорного моря. Ми показуємо Росії, що переваги у них вже немає. І що ми можемо доволі чітко та без проблем контролювати акваторію Чорного моря на дальність досяжності нашого озброєння. Окупанти на Зміїному намагались організувати прикриття, встановивши на нашому острові системи ППО. Також ці самі вишки, на яких стояли радіолокаційні станції, вони допомагали веденню розвідки та спостереженню за всією акваторією Чорного моря вздовж узбережжя України. А тому для нас це було дуже важливо. Станом на сьогодні російська ескадра не може увійти в зону ураження того озброєння, яке ми маємо. А тому вони можуть перебувати лише у відкритому морі і поки що ще мають можливість заходити до Севастополя для поповнення запасів ракет та палива”, – пояснив експерт.

Олег Жданов також додав, що HIMARS дальністю 300 кілометрів можуть вражати цілі з Одеси у тимчасово окупованому Севастополі.

“Росіяни дуже бояться HIMARS, дальність ударів яких 300 км. Для них це було б дуже боляче. Бо минуло дві доби після того, як міністр оголосив про постачання ракетного комплексу “Гарпун”, і росіяни відвели свій флот на безпечну відстань”, – пояснив військовий експерт.

У Міністерстві оборони США розглядають можливість передачі Україні додаткових чотирьох ракетних артилерійських систем підвищеної мобільності HIMARS у наступному пакеті військової допомоги.

Про це передає Politico із посиланням на двох посадовців з Пентагону та ще одного американського чиновника.

Зі слів джерел видання, у Міноборони США схиляються до того, щоб відправити Києву ще чотири установки. Якщо Білий дім схвалить цей крок – кількість відправлених американських РСЗВ фактично буде подвоєна.

Втім, за словами одного з чиновників Пентагону, остаточного рішення про це поки немає – його ухвалюватимуть, орієнтуючись на “невідкладні потреби України”.

Ще один посадовець зазначив, що Вашингтон готується схвалити передачу додаткових HIMARS у майбутньому військовому транші, проте остаточний перелік зброї нині тільки у роботі, тож остаточна кількість “може змінитися в останню хвилину”.

Олег Жданов говорить, що останнім часом Росія погрожує не лише Україні, а й деяким європейським державам. Однак він підкреслив, що це лише погрози, і ніяких активних дій Російська Федерація робити не буде. 

“Дуже багато погроз, я думаю, що фантазії у Росії не вистачить, як відповісти на всі ці три погрози, що вигадати для того, щоб якось відповісти на ці виклики. Подивимось найближчим часом, як вони відреагують на це (заяв щодо удару по Кримському мосту – ред.), чи це залишиться просто політичною заявою на сьогоднішній день. Чому – тому що багато заяв за останню буквально добу. Це вже третя заява”, – зазначив він.

Експерт нагадав, що перша заява Росії стосувалася, що треба помститися Казахстану за вислови його президента і за позицію Казахстану, висловлену президентом Токаєвим на міжнародному форумі в Санкт-Петербурзі.

Друга заяви стосувалася Литви, стосовно того, що Литва виконала рішення Європейського Союзу щодо запровадження санкцій на транзит російських товарів через територію Європейського Союзу.

“Чомусь Росія не висуває претензії ні Німеччині, ні Франції, які сьогодні намагаються політично, економічно очолювати ЄС. А чомусь хоче висловитися стосовно Литви. А тепер ми вже треті на сьогоднішній день”, – резюмував Жданов.