Росія не є надійним енергопостачальником і ЄС має бути готовим до повної зупинки поставок російського газу рано чи пізно.
Про це в інтерв’ю DPA, яке публікує видання Die Zeit, заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, повідомляє “Європейська правда”.
“Кремль не є надійним партнером із енергопостачання в Європу. “Газпром” навмисно утримує свої сховища на низькому рівні. Тим часом, Росія лише частково постачає газ або не постачає його взагалі до 12 держав-членів. Ось чому Європа має бути готовою до найгіршого сценарію: повної зупинки постачання газу рано чи пізно”, – сказала глава Єврокомісії.
За словами фон дер Ляєн, щоб пом’якшити наслідки зупинки російського газу, ЄС планує заощадити 15% споживання газу до березня наступного року.
“Це 45 мільярдів кубометрів газу. І ми повинні почати прямо зараз, оскільки що швидше ми діємо, то більше ми заощаджуємо – і тим ми у більшій безпеці”, – додала вона.
Першочерговою метою ЄС залишається стати повністю незалежним від імпорту російського газу не пізніше 2027 року, зазначила глава Єврокомісії.
Європейська комісія минулого тижні представила пропозицію, за якою країни-члени ЄС мають скоротити споживання газу на 15% із серпня до березня.
Про це йдеться у заяві на сайті ЄК.
Комісія пропонує новий регламент, який встановить ціль для всіх держав-членів щодо скорочення попиту на газ на 15% у період з 1 серпня 2022 року до 31 березня 2023 року.
“Європейський Союз стикається з ризиком подальшого скорочення поставок газу з Росії через використання Кремлем експорту газу як зброї, причому майже половина наших держав-членів уже постраждала від скорочення поставок. Вжиття заходів зараз може зменшити як ризик, так і витрати для Європи в разі подальших або повних збоїв, посилюючи енергетичну стійкість Європи”, – йдеться у заяві.
Новий регламент також надасть Комісії можливість оголосити, після консультації з державами-членами, “союзне попередження” щодо безпеки постачання, встановлюючи обов’язкове скорочення попиту на газ для всіх держав-членів.
Таке попередження може бути активовано, коли існує значний ризик серйозного дефіциту газу або надзвичайно високого попиту на газ. Держави-члени повинні оновити свої національні плани на випадок надзвичайних ситуацій до кінця вересня, щоб показати, як вони мають намір досягти цілі скорочення, і кожні два місяці звітувати Комісії про прогрес.
Щоб допомогти державам-членам забезпечити необхідні скорочення попиту, Комісія також ухвалила Європейський план скорочення попиту на газ, який визначає заходи, принципи та критерії скоординованого скорочення попиту.
План спрямований на заміну газу іншими видами палива та загальну економію енергії в усіх секторах. Він має на меті захистити постачання домогосподарствам та основним користувачам, таким як лікарні, а також галузям промисловості, які є вирішальними для забезпечення економіки основними продуктами та послугами, а також для ланцюгів постачання та конкурентоспроможності ЄС.
Перш ніж розглядати скорочення постачань, держави-члени повинні вичерпати всі можливості заміни палива, необов’язкові схеми економії та альтернативні джерела енергії. Там, де це можливо, слід надавати пріоритет переходу на відновлювані джерела енергії або більш чисті варіанти. Однак перехід на вугілля, нафту чи атомну енергетику може бути необхідним як тимчасовий захід, якщо це дозволить уникнути тривалого використання газу.
Ринкові заходи можуть зменшити ризики для суспільства та економіки. Наприклад, держави-члени можуть запровадити системи аукціонів або тендерів, щоб стимулювати промисловість до скорочення споживання енергії.
Іншим важливим принципом енергозбереження є скорочення опалення та охолодження. Комісія настійно закликає всі держави-члени розпочати інформаційні кампанії для широкомасштабного сприяння скороченню опалення та охолодження, а також запровадити “Повідомлення ЄС про збереження енергії”, що містить численні варіанти короткострокової економії. Як приклад, держави-члени могли б зобов’язати цільове зниження опалення та охолодження в будівлях, якими керують органи державної влади.