Захід має підтримувати Київ доти, доки Росію не буде витіснено з території України і вона не погодиться на політичне вирішення конфлікту. Україна має виграти цю війну. Про це під час відкриття Варшавського безпекового форуму заявив у вівторок міністр національної оборони Польщі Маріуш Блащак.
Як підкреслив міністр, доки росія не буде готова прийняти політичний шлях вирішення цього конфлікту, який гарантує довгострокову безпеку України, «існуватиме необхідність надання широкої та всебічної підтримки Україні».
«Ми повинні пам’ятати, що вони платять високу ціну, виборюючи свою і нашу свободу. Те, що може досягти Київ за столом переговорів, дуже тісно пов’язане із ситуацією на полі бою», — сказав він.
Він наголосив, що дуже важливо зараз зупинити цю агресію, щоб Україна змогла витіснити росіян із раніше захоплених територій.
«Тому ми маємо максимізувати системний тиск на росію, щоб обмежити її здатність діяти і якнайшвидше припинити конфлікт», — сказав Блащак.
На думку польського міністра, Україна має перемогти у цій війні. Він закликав країни Заходу продовжувати підтримку України зброєю, амуніцією, ремонтом техніки, гуманітарною допомогою, а також фінансовою підтримкою.
Він підкреслив, що європейська та євроатлантична інтеграція України буде найкращою інвестицією у стабільність та успіх Заходу. Він наголосив, що для цього необхідна синергія зусиль з обох боків Атлантичного океану.
Блащак також висловив думку, що у світлі мобілізації в Росії російському суспільству слід надіслати сигнал про необхідність завершення цієї війни.
Сергій Шаповалов, політичний аналітик Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, вважає, що путінське оголошення про анексію чотирьох областей України (яке в Росії спробували “узаконити” відірваними від реальності законодавчими рішеннями та указами) було спробою реалізувати тактику “деескалації через екскалацію”. Тобто, пояснює він, погроза з боку Росії використовувати ядерну зброю для захисту “своїх новоприєднаних територій” нібито мала змусити Україну зупинити наступ.
“Заява Володимира Зеленського 30 вересня про подання Україною заявки на членство в НАТО, а також оголошення незапланованої прес-конференції Єнса Столтенберга того ж дня були дуже обнадійливим сигналом, – зазначає аналітик. – Відповідь України та НАТО на російський ядерний шантаж представлялася такою: країни блоку погоджуються на вступ України в НАТО, а отже застосування росією ядерної зброї на території України означало б напад на Альянс, що нівелювало б російську ядерну загрозу. Що ми побачили насправді? Від Столтенберга не прозвучало заяв щодо підтримки членства України в НАТО. Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван також заявив, що зараз “краще зосередитися на підтримці України у боротьбі з російською агресією”, а питання про членство нашої країни в НАТО розглядати пізніше”,-заявив експерт виданню Коментарі.
Низка країн-членів НАТО підтримала прагнення України приєднатися до Альянсу, нагадує Сергій Шаповалов. Мова про Канаду, країни Центральної та Східної Європи. За даними голови парламентської фракції “Слуга народу” Давида Арахамії, одного з переговорників з української сторони, на ранок 5 жовтня таких країн було вже 11. Проте рішення про вступ України в НАТО мають підтримати ВСІ країни-члени. Яких – 30.
“Якщо з цього приводу немає чіткої позиції ключових країн, зокрема США, на жаль, про реалістичну перспективу вступу України в НАТО поки не йдеться, – пояснює експерт. – До того ж, членом НАТО є Угорщина, яка докладатиме всіх зусиль, щоб заблокувати членство України в Альянсі, оскільки Орбан є повним союзником путіна”.