Джонсон розкритикував Шольца, Макрона і Драги за їх позицію перед великою війною в Україні

Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що Франція «заперечувала» перспективу російського вторгнення в Україну, і звинуватив уряд Німеччини в тому, що він спочатку сприяв швидкій військовій поразці України замість тривалого конфлікту.

Джонсон сказав партнерській мережі CNN CNN Portugal у понеділок, що ставлення західних країн сильно відрізнялося до того, як Москва почала повне вторгнення в Україну 24 лютого, виділяючи три провідні країни ЄС у коментарях, які навряд чи будуть сприйняті в європейських столицях.

Хоча Джонсон підкреслив, що країни ЄС згодом об’єдналися за Україну і зараз надають непохитну підтримку, це не було повсюдно у період до російського вторгнення.

«Це стало величезним шоком… ми могли бачити, як накопичуються російські батальйонні тактичні групи, але різні країни мали дуже різні точки зору», — сказав Джонсон Річарду Квесту з CNN у Португалії.

«Німецька точка зору на певному етапі полягала в тому, що якщо це станеться, що буде катастрофою, тоді буде краще, щоб уся справа швидко закінчилася, а Україна розпалася», – стверджував Джонсон, посилаючись на «всілякі серйозних економічних причин» для такого підходу.

«Я не міг цього підтримати, я вважав, що це катастрофічний погляд на це. Але я можу зрозуміти, чому вони так думали і відчували», — продовжив Джонсон. Після вторгнення Москви Німеччина швидко намагалася зменшити свою залежність від російських енергоносіїв.

«Не сумнівайтеся, що французи заперечували до останнього моменту», — також сказав Джонсон.

Президент Франції Еммануель Макрон очолював зусилля Європи відмовити Володимира Путіна від вторгнення в Україну, відвідавши його в Кремлі за кілька тижнів до того, як російський лідер наказав своїм військам увійти в країну. У березні начальнику французької військової розвідки генералу Еріку Відо було наказано піти у відставку частково через те, що він «не зміг передбачити» російське вторгнення в Україну, повідомило тоді CNN обізнане з цим питання військове джерело.

Джонсон також розкритикував початкову реакцію Італії на загрозу вторгнення. Він сказав Quest, що його уряд – на той час на чолі з Маріо Драгі – «на якомусь етапі просто сказав, що вони не зможуть підтримати нашу позицію», враховуючи їх «велику» залежність від російських вуглеводнів.

CNN звернувся до урядів Франції та Німеччини. Офіс Драгі відмовився від коментарів.

Багато спостерігачів спочатку вважали, що російське вторгнення в Україну завершиться протягом кількох тижнів або днів, але натомість війська Києва відбили початковий напад Москви на столицю та нещодавно провели успішні контрнаступи, щоб відновити позиції на сході та півдні країни.

Джонсон сказав, що коли Росія почала вторгнення в лютому, ставлення в Європі швидко змінилося.

«Те, що сталося, полягає в тому, що всі – німці, французи, італійці, усі (президент США) Джо Байден – побачили, що вибору просто немає. Тому що ви не могли домовитися з цим хлопцем (Путіним). Це ключовий момент», – сказав екс-прем’єр, додавши, що з того часу «ЄС блискуче впорався» у своїй протидії Росії.

«Після всіх моїх тривог… я віддаю належне тому, як діяв ЄС. Вони об’єдналися. Санкції були жорсткими», – продовжив Джонсон.

Під час перебування на посаді Джонсон часто критикував вторгнення Росії та налагодив тісні стосунки з президентом України Володимиром Зеленським. Джонсон був змушений піти у відставку в липні після того, як неодноразові скандали підірвали його репутацію та спричинили відставку десятків його міністрів.

Джонсон сказав CNN, що Зеленський був «абсолютно видатним» у своєму керівництві. «Він дуже сміливий хлопець. Я думаю, що історія цього конфлікту була б зовсім, зовсім іншою, якби його там не було».

Він додав, що «якщо Україна вирішує бути членом ЄС, вони повинні на це піти. і я думаю, що це було б добре для України», допомагаючи їй здійснити політичні та економічні реформи. Київ подав заявку на приєднання до блоку на початку цього року.

Джонсона змінила на Даунінг-стріт Ліз Трасс, яка займала найкоротший термін перебування на посаді прем’єр-міністра Великобританії. Її катастрофічний семитижневий термін був потоплений через «міні-бюджет», який налякав ринки та змусив світові фінансові агентства висловити тривогу.

У евфемістичній критиці цього міні-бюджету Джонсон сказав Quest: «Це схоже на те, що я граю на піаніно. Окремі ноти звучать цілком нормально, але вони не в правильному порядку або виникають не в потрібний час».