Рада Євросоюзу ухвалила рішення додати порушення обмежувальних заходів до списку “злочинів ЄС”. Це сталося сьогодні, 28 листопада. 

Таким чином, ЄС рішуче відповів на неспровоковану та невиправдану війну Росії проти України. Він запровадив безпрецедентну кількість санкцій, спрямованих проти економіки Росії та перешкодивши її здатності продовжувати цю агресію.

РАДА ЄС ВНЕСЛА ОБХІД САНКЦІЙ ДО СПИСКУ ЗЛОЧИНІВ

Як заявив міністр юстиції Чехії Павел Блажек, це рішення є важливим інструментом для забезпечення припинення будь-яких спроб обійти ці заходи. За його словами, виконання обмежувальних заходів, введених ЄС проти Росії є важливим.

Країни-члени мають різні визначення того, що є порушенням санкцій і які покарання мають застосовуватися у разі порушення. Це може призвести до різного ступеня застосування санкцій і ризику обходу цих заходів, потенційно дозволяючи особам, які підпадають під обмеження, продовжувати мати доступ до своїх активів і підтримувати режими, проти яких вводять заходи ЄС.

У Раді ЄС зазначили, що включення порушення обмежувальних заходів до списку “злочинів ЄС” є першим із двох кроків, спрямованих на забезпечення однакового рівня застосування санкцій у всьому Євросоюзі і запобігання спробам обійти або порушити заходи ЄС.

Тепер після ухвалення цього рішення Єврокомісія представить пропозицію щодо директиви, яка міститиме мінімальні правила щодо визначення кримінальних злочинів і покарань за порушення обмежувальних заходів ЄС. Згодом цей проєкт директиви необхідно буде обговорити та прийняти Радою та Європейським парламентом. Зауважимо, що Росії досі вдається всіляко обходити заборони. 

Так, наприклад, накладені Лондоном санкції проти Росії не завадили транспортувати російську нафту до Великої Британії. Як пише газета Sunday Times, існує дві схеми обходу росіянами санкцій. Наприклад, РФ може перекидати нафтопродукти з одного танкера на інший у відкритому морі. Цю лазівку використовують Іран, Венесуела, а тепер і Росія.

За іншою схемою, імпортери можуть оформляти нафту як поставлену через треті країни. За даними журналістів, влітку Британія імпортувала нафту, наприклад, з Нідерландів, Естонії, Бельгії та Польщі. З березня 2022 року до Британії надійшло нафти на 778 мільйонів фунтів стерлінгів.  Поки що імпорт сирої нафти з РФ до Британії формально не заборонений. З 5 грудня Лондон разом з ЄС введуть “стелю” цін для російських нафтопродуктів. Крім того,

На тлі повномасштабного російського вторгнення в Україну, з 1 грудня 2022 року Туреччина вимагатиме від вантажовідправників нафти страховку для проходу через Босфор і Дарданелли. Як повідомляє Bloomberg, нові правила пов’язані з дотриманням санкцій ЄС і Великобританії проти РФ, хоча формально Туреччина до них не приєднувалася. Як пише видання, для перевізників російської нафти отримання страховки стане проблемою через санкції.

“Нове правило набуває чинності з 1 грудня, за кілька днів до того, як Європейський Союз і Великобританія введуть додаткові обмеження на торгівлю з Росією, через що танкерам, що перевозять національну нафту, буде набагато складніше отримати страховку”, – йдеться в матеріалі.

ЄС і Великобританія з 5 грудня вводять нові санкції щодо поставок російської нафти, вони стосуватимуться встановлення граничних цін на енергоресурс.

“Це різко вплине на доступність стандартного галузевого страхування… судна як і раніше зможуть отримати покриття галузевого стандарту за умови, що вантажі, що перевозяться, купуються за ціною, яка ще не визначена”, — зазначається в матеріалі у зв’язку з тим, що країни G7 мають намір запровадити повне ембарго на перевезення російської нафти – за винятком випадків, якщо вона буде придбана нижче за встановлену ціну. Проте рівень максимальної ціни для російської нафти ще не визначено.