У війні було три поворотних моменти, один з них триває зараз.
У прогнозах щодо загрозу наступу з Білорусі варто бути обережними і довіряти українській розвідці, за даними якої, зараз достатніх сил для повторної атаки з півночі на Україну немає. Утім, є інші нюанси.
Про це посол з особливих доручень МЗС України Олександр Щерба сказав в інтерв’ю 24 Каналу.
“Щодо наступу з Півночі, ми маємо вірити своїй розвідці. А розвідка каже, що зараз достатніх сил для цього нема. Якщо росіяни почнуть передислоковувати ті сили, які зараз тримають за Уралом, ну тоді небезпека з’явиться”, – сказав він.
Водночас, посол висловив думку, що у війні було три поворотних моменти, один з яких триває зараз. За його словами, перший поворотний момент був, коли Україна показала, що її не зможуть зламати, і що Росія не переможе у війні, яку ж вона і розпочала.
“Це було, коли росіян відкинули з Київської області та Північної й Центральної України”, – нагадав дипломат.
Другий поворотний момент був у серпні-вересні минулого року, коли був реалізований український наступ, зокрема, в Харківській області. Тоді Україна вкотре показала, що здатна перемагати.
“Це була вражаюча операція і наші партнери (та й ми самі!) побачили, що українська армія здатна гнати цю погань з нашої землі, бути справді переможною”, – висловився він.
Щодо третього етапу, посол сказав, що він триває зараз і Україна має показати, що може не просто перемагати, а саме перемогти. Посол вважає, що від успіху контрнаступу ЗСУ залежить, чи зможемо ми остаточно підірвати дух російських загарбників.
На фоні всіх чуток ЗСУ готуються до контрнаступу. Аналітики зі США вважають, що, швидше за все, це може статися вже навесні 2023 року.
А ось політолог, співзасновник консалтингової компанії Good Politics Максим Джигун розмірковує так: “Зима була дуже продуктивною для України на дипломатичному фронті. І ті поставки озброєнь та боєприпасів, про які вдалося домовитися, можливо, за деякими напрямками перевершили очікування.
Весною до нас масово почнуть надходити сучасні танки, причому не лише німецькі Leopard, а й британські Challenger 2, а згодом і американські Abrams. Інтеграція України до європейських та євроатлантичних інституцій (ЄС та НАТО) значно прискорилася”.
За словами експерта, в якийсь момент могло здатися, що існує певний затишок на військовому, дипломатичному та економічному фронтах. Але це не так, наголошує він. Постійно йшли якісь переговори, постійно точилися ті чи інші битви – і на полі бою, і на зовнішньополітичній арені. І так все складається, пояснює Максим Джигун, що весна для нас може стати проривною на всіх напрямках.
“На фронтовому напрямку, завдяки отриманню танків та бронетехніки, на яких уже проходять навчання наші військові, завдяки отриманню далекобійних ракет (дальністю 140-150 км), у нас збільшаться шанси на деокупацію своїх територій. Тим більше, що ми явно отримаємо інші “цікавості”, про які ніхто не говорить публічно, – акцентує експерт. – На зовнішньополітичному напрямі є ймовірність, що вже навесні розпочнеться процес переговорів щодо вступу України в ЄС. З нашого боку робляться необхідні кроки у законодавчій площині, у необхідному реформуванні. В економічному плані очікуємо надходження чергових траншів допомоги, які допоможуть нам бути сильнішими у цьому ракурсі”.
Максим Джигун припускає, що Росія намагатиметься активізувати переговорний кейс, сподіваючись “заморозити” конфлікт – виключно з метою перевстановлення залишків своєї економіки на військові рейки, перепочинку для своїх військових, накопичення нових боєприпасів, безпілотників, танків тощо.
“Нам важливо не дати цим планам здійснитись, – упевнений політолог. – І йти на переговори з сильної позиції, яку ми можемо отримати лише успіхами на полі бою”.