Україна просить у Заходу про обов’язкові гарантії безпеки для забезпечення довгострокового виживання, однак союзники поки не готові дати їй це.
Про це повідомляє Politico після спілкування з європейськими дипломатами.
За словами п’яти європейських дипломатів, незважаючи на багатомісячні розмови на цю тему, західний альянс досі розділений майже щодо кожного елементу того, як відповісти на запит України
“Україна – найдосвідченіша країна у світі в контексті того, як чути “ні” від НАТО”, – нарікає віцепрем’єр-міністр України з питань європейської інтеграції Ольга Стефанішина.
“Нам потрібна ясність, – додала вона, – що членство України в НАТО неминуче і не буде якоюсь розмінною монетою”.
Таким чином, прихильники Києва намагаються впоратися з незручною реальністю: багато хто з них насправді не хоче давати Україні конкретний графік вступу до НАТО на даний момент. Але вони також не хочуть залишати українців розчарованими або вразливими до ще одного вторгнення в майбутньому.
Як наслідок, низка західноєвропейських лідерів все частіше наполягають на гарантіях безпеки і пропонують більш оптимістичні формулювання щодо членства.
Президент Франції Еммануель Макрон, за словами співрозмовників, підтримав “щось середнє між гарантіями безпеки в ізраїльському стилі і повноцінним членством в НАТО”. Під “ізраїльським стилем” мова іде про цілеспрямовану військову допомогу, яку союзники надавали Ізраїлю протягом багатьох років.
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак додав своє нечітке зобов’язання у тому, що союзники “хочуть переконатися, що ми створимо механізми безпеки для України на довгострокову перспективу”.
Але нинішні і колишні посадовці кажуть, що немає консенсусу щодо надання гарантій, а також щодо того, що вони включатимуть і в якому форматі можуть бути використані.