Визволення тимчасово окупованого Криму стане великим ударом по всій системі організації війни країни-агресора Росії. Після цього може відбутися припинення бойових дій в Україні.
Таку думку в ексклюзивному інтерв’ю одному з українських ЗМІ висловив ексзаступник начальника Генерального штабу Збройних сил України, генерал-лейтенант Ігор Романенко.
«Я розрізняю поняття припинення ведення бойових дій та припинення війни», – уточнив він.
Генерал погодився з висновками, яких дійшов екскомандувач армією США в Європі Бен Ходжес про те, що Крим – вирішальна територія війни.
«Я погоджуся з Ходжесом. Він говорить про те, що тут не тільки військове підґрунтя, а й військово-політичне стратегічне. Якщо найближчим часом вдасться звільнити Крим, то це буде істотним ударом по всій системі організації війни з боку РФ, і це може бути однією з умов припинення ведення бойових дій», – сказав Романенко.
Він припустив, що можлива ситуація, коли Україна та Росія не підпишуть мирного договору за підсумками війни, як це було у випадку Японії. Як відомо, ця країна досі не підписала мирного договору з Росією за підсумками Другої світової війни.
«На нас може очікувати та сама ситуація, якщо в Росії буде реакційний режим, який поводитиметься відповідним чином і з яким не вдасться укласти будь-який договір щодо війни», – сказав генерал.
«Для нас мир буде лише тоді, коли буде враховано наші інтереси, на будь-який інший договір ми не підемо. Це не весна 2022 року, коли була важка ситуація, коли політична сторона України була готова підписати документи, пов’язані з тим, щоб повернутися на вихідні позиції 24 лютого. Ми зміцніли, і тепер боротимемося за повернення до кордонів 1991 року», – підсумував генерал.
Та наразі контрнаступ ЗСУ просувається вперед і це, на думку провідного наукового співробітника нью-йоркського Центру аналізу європейської політики (CEPA) Курта Волкера, яку він озвучив CEPA, дає змогу перекрити російські коридори постачання Криму.
Волкер зазначив вагомі підстави для оптимізму щодо боротьби України за свободу. За його словами, деякі західні експерти стверджують, що контрнаступ України нібито провалюється, що Київ ухвалював погані тактичні й стратегічні рішення, що сам Захід не може далі підтримувати Україну у військовому й фінансовому відношенні на нинішньому рівні, що Україна, можливо, не зможе повернути всю свою втрачену територію й має почати переговори з Росією.
Водночас експерт каже, що заклик до переговорів України з Росією чутно від тих, хто зосереджений на бажанні стабілізувати відносини з РФ, незважаючи ні на що.
Проте українці методично послабили й виснажили російські сили, завдали істотної шкоди російським логістичним ланцюжкам поставок, принесли війну в домівки росіянам у Москві й завдали комплексних ударів безпілотниками по військових аеродромах, ВМС і судноплавству РФ, вказав Волкер.
«Росіяни не досягли жодних територіальних завоювань від моменту знищення та тимчасової окупації Бахмута, тоді як українські війська продовжують чинити тиск уздовж усієї лінії фронту, змушуючи Росію оборонятися на кількох ділянках, і проникли через першу лінію щільно замінованих районів на півдні поблизу Роботина», — пояснив він.
Це, на думку Волкера, відкриває шлях до перекриття російських коридорів постачання Криму, а також Херсонської і Запорізької областей.
«Ми стали свідками серйозного заколоту в Росії, а також організованого режимом вбивства ватажка», втечі мільйона молодих росіян від призову в армію, зростання невдоволення регіонів і багато чого іншого. Тоді як Україна просувається крок за кроком, Росія розривається на частини», — додав він.
Він додав, що Ті, хто очікували швидких перемог від контрнаступу України і суттєвих територіальних відвоювань, помилилися.
«На відміну від росіян, українці дбають про захист життів своїх солдатів і діють обережно, методично і терпляче», — вважає американський експерт.
За його словами, контрнаступ просувався б швидше, якби на озброєнні України вже були танки M1A1 Abrams, літаки F-16 і далекобійна артилерія ATACMS.