У жовтні 2022 року президент Володимир Зеленський висловив вимогу посилити захист енергооб’єктів в Україні, однак за словами засновника і генерального директора холдингу MS Capital Максима Шкіля, це доручення було проігноровано урядом.

Шкіль розкрив цю історію у своєму повідомленні на Facebook, де зазначив, що нарада з представниками уряду та військовими щодо захисту енергетичних об’єктів відбулася ще у жовтні 2022 року. На цій нараді було чітко визначено завдання забезпечити третій рівень захисту для енергетичних об’єктів.

Проте, згідно з заявою Шкіля, вказівки президента були проігноровані урядом, кошти на ці заходи не виділялися, а фінансування було повністю зупинено. Він зазначив, що всі звернення до уряду залишилися без відповіді.

У результаті, як відзначив Шкіль, в Україні залишився недопрацьований третій рівень захисту енергетичних об’єктів. Це призвело до серйозних наслідків, таких як обмеження в постачанні електроенергії та загроза безпеці населення та бізнесу.

Шкіль закликав Шмигаля взяти відповідальність за недофінансування цього важливого заходу та наголосив на тому, що кожна посада несе не лише повноваження, але й відповідальність перед громадянами країни.

Як заявляє  міністр енергетики Герман Галущенко, актика росіян масштабувалася в рази. Якщо у 2022-2023 роках окупанти завдавали близько ста ударів одночасно, то зараз — понад 150.

«Ситуація складна. Ми втратили багато генерації. Але в цілому система не розвалилася, вона цілісна і стабільна. Найстрашніше – це коли система розвалюється: так звана каскадна аварія, після якої її потрібно збирати назад. Слава Богу, в цьому плані все нормально», — заспокоює міністр.

По ситуації із забезпеченням світлом влітку Галущенко дає обережні прогнози.

«Звичайно, якщо споживання суттєво зросте, буде складно. Але треба також розуміти реальну ситуацію. Вважаю, якщо у людей є можливість не вмикати той же кондиціонер хоча би в пікові години, то варто намагатися не навантажувати систему. Хоча і до війни спостерігалися два піки споживання електроенергії – літо і зима. Вони майже рівнозначні за споживанням гігават. Подивимося, які атаки далі будуть. Вони точно будуть, але побачимо, яким буде їхній вплив», —  каже посадовець.