Президент Естонії, Алар Каріс, висловив думку, що розширення Європейського союзу є історією успіху, яку варто розглядати як приклад і розширювати її в контексті України. Цю думку він висловив під час зустрічі президентів групи Аррайолуш у Португалії, про це повідомляє видання Postimees.
Він наголосив, що Україна довела свою спроможність реформувати країну навіть під час війни. З огляду на це, необхідно зробити все, щоб допомогти Україні як у вступі до ЄС, так і в перемозі у війні, додав естонський лідер.
«Ми всі разом повинні продовжувати помагати Україні поти, поки це необхідно», — резюмував Каріс.
Додамо, ЄС, ймовірно, вже до грудня цього року оголосить про початок переговорів щодо членства України. Про це повідомляє Politico з посиланням на три дипломатичні джерела.
Як відомо, Єврокомісія оприлюднить звіт про те, наскільки добре Україна та інші претенденти на вступ до ЄС виконують відповідні умови. За словами європейського високопосадовця, це станеться в листопаді.
Як пише видання, після цього Єврокомісія зробить заяву, після якої «державам-членам буде дуже важко не сказати: «Розпочнімо переговори» про вступ із Україною.
Джерело повідомило, що «політичний тиск навколо цього (переговорів про вступ України. — ред.) буде занадто сильним, щоб окремі країни-члени могли цьому протистояти. Робоче припущення полягає в тому, що до грудня Європейська рада ухвалить рішення про початок переговорів».
У публікації зазначається, що до того часу Україна може повністю не виконати сім рекомендацій Єврокомісії, від яких залежав початок переговорів про вступ. Тому лідери ЄС можуть дати політичний сигнал про згоду на переговори, навіть якщо їхні юридичні рамки ще не будуть остаточно сформовані.
Як заявив виданню інший дипломат, «мета полягає в тому, щоб у грудні досягти політичної згоди щодо початку переговорів». Він додав, що юридичне рішення про переговори з Україною може бути ухвалене до початку 2024 року.
А що ви думаєте з цього приводу? Ставте лайк та пишіть свої думки у коментарях.
Тим часом в ЄС перспективи України розцінюють добре. Так, заступниця гендиректора генерального директорату Європейської Комісії з політики сусідства та переговорів про розширення Катаріна Матернова заявила, що існує реальна перспектива відкриття переговорів про вступ України до ЄС узимку. Тільки для цього треба ще багато потрібно зробити і з українського боку, і з боку Євросоюзу.
“Що я думаю про перспективу відкриття переговорів узимку? Це ще не вирішена справа, але я думаю, що реальна перспектива є. Але до цього ще багато чого має відбутися і з українського боку, і з боку ЄС”, — сказала вона.
Матернова зазначила, що останнє десятиліття було першим із моменту створення ЄС, коли не було розширення Союзу.
“Тому я думаю, що зараз є дуже сильне відчуття, що це відбудеться. Очевидно, є запитання: як швидко? І я думаю, що для моїх українських друзів важливо усвідомити, що те, наскільки ви послідовні й наскільки старанні у своїй трансформації, вплине на загальний процес”, — наголосила вона.
За її словами усе ще є деякі питання, які необхідно вирішити з української сторони. Багато в цьому питанні залежатиме від України та від реформ, які проводить країна. При цьому Матернова вважає, що Україна “справді продемонструвала велику рішучість і готовність до змін”.
Додамо, попри складнощі, які можуть виникнути на шляху прийняття України до ЄС, там розуміють, що ще гіршим варіантом буде залишити її в “сірій зоні” між ЄС та Росією. Таку думку зараз поділяють європейські чиновники у Брюсселі, пише Financial Times.
Ідея про вступ України до Євросоюзу, яка ще півтора року тому до початку війни могла здаватися “безглуздою”, тепер опрацьовується цілком серйозно, бо країни-учасниці ЄС зрозуміли, яку небезпеку становить існування “сірої зони” між Заходом та РФ.
“Нам довелося кардинально змінити своє мислення від початку війни в Україні. Тепер ми розглядаємо розширення як щось неминуче, необхідне для стабілізації нашого континенту”, — заявило джерело Financial Times.