В умовах нового витка ізраїльсько-палестинської війни навряд чи найближчим часом у відставку доведеться йти нинішньому уряду на чолі з Біньяміном Нітаньяху.
Про це розповів ізраїльський журналіст Цві Зільбер.
«Я думаю, що деякі ізраїльтяни занадто поспішають. Я анітрохи не сумніваюся, що після закінчення війни, яким би результатом вона не закінчилася, будуть дострокові вибори, тому що будь-який уряд захоче повторно звернутися до народу за підтримкою і легітимністю. Швидше за все, днями буде оголошено про широкий коаліційний уряд на час війни, до якого увійдуть або всі, або майже всі опозиційні партії. Це буде уряд надзвичайного стану, який буде займатися тільки військовими і стратегічними питаннями. Це дасть Нетаньяху широку легітимацію і припинить розкол в суспільстві, тобто припинить всі ці протести, які тривали до сьогоднішнього дня з моменту появи уряду Нетаньяху», ‒ сказав він.
На думку Зільбера, зараз ізраїльтяни об’єднуються перед лицем спільного ворога.
«Я впевнений, що зараз не час для політичної партійної критики і для початку передвиборної кампанії на майбутнє – це не той момент. Але ми сьогодні бачимо єднання, абсолютно колосальний волонтерський дух. Те, що ми називаємо «прекрасний Ізраїль, який ми втратили». Коли, не чекаючи повісток в свої частини приходить на 60 тисяч резервістів більше, ніж потрібно. Потрібно було 300 тисяч, а набрали 360, тому що були черги, і люди без повісток приходили туди і вимагали, щоб їх взяли на війну захищати свою країну. Величезні потоки ізраїльтян з усього світу — ті, кого війна застала за кордоном і навіть ті, хто давно вже не резидент Ізраїлю – летять сюди для того, щоб воювати. Колишній прем’єр-міністр Нафталі Бенет, старший син Біньяміна Нетаньяху Авнер, міністри ізраїльського уряду наділи військову форму. У цьому сенсі ми ось той самий прекрасний Ізраїль, і ті, хто давно живуть в Ізраїлі, розуміють, про що я говорю. Ми бачимо взаємодопомогу — люди починають піклуватися один про одного, про своїх сусідів, забувши, що ще вчора ми не могли пройти спокійно повз людину з іншою думкою і починали негайно лаятися через політику. Був дійсно страшний розкол в суспільстві, і тільки війна може знову нас всіх об’єднати і нагадати, що у нас спільна доля, і що нам все одно треба буде жити разом в цій країні. Війна взагалі все робить чітким і гранично ясним – хто твій друг, хто твій ворог», ‒ сказав він.
Варто додати, що якщо Ізраїль наважиться – ліквідувати сектор Ґаза – це буде подія півсторічної давнини. Як от обіцяв Біньямін Нетаньяху на 50 років вирішити проблему, але боюсь, що це буде створена проблема на наступні 50 років.
До того ж, для самого Нетаньяху це також може створювати проблеми. Бо вже обговорюють те, що він має піти у відставку. Також ця ситуація може створювати внутрішньополітичні проблеми для його уряду.
Такою думкою поділився доктор політичних наук, політичний експерт Максим Розумний.
«На даний момент, звичайно, не створює. Тому що в умовах кризи та військової операції це ситуація, коли нація об’єднується, а основні політичні сили відкидають усі розбіжності, мають спільного ворога. До речі, Путін цим користується вже з 2014 року – якщо пам’ятаєте ще в 2014 році в Москві були останні судові засідання по «Болотній справі», а потім все забулося в Росії. І що найцікавіше – навіть терористичні акти чеченських екстремістів моментально припинилися. Звичайно, всі авторитарні лідери дивляться на цей приклад і думають, що це, мабуть, непоганий варіант, щоб таким чином забезпечити собі легітимність і підтримку. Але якщо і є такий розрахунок, то він дуже ризикований, тому що ізраїльське суспільство дуже вимогливе. Воно дуже добре розуміє ситуацію, і його просто так якимось гаслами не обдуриш. І боюся, що якийсь найменший хибний крок може дуже дорого коштувати і Нетаньяху, і владній коаліції», — наголосив він.