Раніше прем’єр-міністру Ізраїлю Біньяміну Нетаньягу вдавалося зберігати «тепле спілкування» з Володимиром Путіним, але тепер цьому прийшов кінець, пише Wall Street Journal.
Журналісти нагадують, що Нетаньягу був із Путіним навіть у той час, коли той дедалі більше опинявся в ізоляції. Навіть вторгнення Росії в Україну і потепління її відносин з заклятим суперником Ізраїлю — Іраном — не змогли підірвати цю співпрацю.
Зазначається, що лідери підтримували зв’язок телефоном, і Нетаньягу оголосив про позаблоковий підхід до війни в Україні, відмовившись надавати Києву летальну допомогу або системи протиповітряної оборони, попри тиск Заходу.
«Тепер, після смертоносної атаки підтримуваних Іраном бойовиків ХАМАС на Ізраїль, ці розмови, схоже, припинилися.
Путін — один з небагатьох світових лідерів, який не подзвонив Нетаньягу, щоб висловити співчуття у зв’язку з загибеллю понад 1300 ізраїльтян, вбитих ХАМАСом під час цієї атаки», — зазначає видання.
Видання наголошує, що припинення угоди між Росією та Ізраїлем підкреслює більш широкі тектонічні зрушення, що відбуваються в ролі Росії на Близькому Сході відтоді, як Путін розпочав війну в Україні.
Росія в обмін на «Шахеди» надала Ірану навчально-тренувальні літаки Як-130 і розглядає можливість продажу Ірану винищувачів Су-35, що може змінити баланс повітряних сил на Близькому Сході.
Також журналісти пояснюють, що Кремль має внутрішні причини вітати війну якомога далі від російських кордонів.
Напередодні президентських виборів у Росії, запланованих на березень, Путін шукає спосіб відволіктися від війни в Україні.
Зі свого боку, політолог Аббас Галлямов в інтерв’ю українському виданню заявив, що прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу повинен «змивати ганьбу» провальної політики щодо ХАМАС і Володимира Путіна.
Політолог зазначив, що Нетаньягу, який з гордістю демонстрував «робочі відносини» з ХАМАС і Путіним, «вийшов загалом провальним на обох напрямках».
«Йому треба реально змити цю ганьбу з себе. Ганьба в таких ситуаціях змивається завжди кров’ю ворога. Тому Нетаньяху може, звичайно, піти прямо вкрай жорстко. Тобто як мінімум почати військові поставки в Україну — те, про що Україна просила дуже давно. Скоро може так вийти, що в України буде Залізний купол, і, можливо, навіть не один. І це мінімум, «- сказав Галлямов.
Варто додати, що ХАМАС, ісламське угрупування, заявило в суботу вранці, що вітає «невтомні зусилля Росії, спрямовані на припинення агресії Ізраїлю» проти бойовиків. Пише CNN, з посиланням на заяву ХАМАС.
«Ми цінуємо позицію президента Росії Володимира Путіна щодо сіоністської агресії проти нашого народу і його неприйняття облоги Гази, припинення поставок гуманітарної допомоги і нападів на безпечне цивільне населення», цинічно заявили бойовики.
Зазначимо, що у середу Путін закликав обидві сторони в бойових діях між Ізраїлем і ХАМАС «мінімізувати або звести до нуля» жертви серед цивільного населення, а в п’ятницю Міністерство закордонних справ у Москві виступило з аналогічними закликами до спокою.
Видання наголошує, що Путін це говорить у той час, коли Росія продовжує безжальну військову кампанію проти України і перебуває під слідством Міжнародного кримінального суду за злочини проти людяності.
На додаток до коментарів Путіна, посол Росії в ООН розповсюдив у п’ятницю резолюцію із закликом до «припинення вогню».
Нагадаємо, що Путін заявив про необхідність проведення палестино-ізраїльських переговорів, результатом яких, на його думку, має стати створення незалежної Палестини зі столицею у Східному Єрусалимі.
Президент Володимир Зеленський закликав НАТО об’єднатися задля боротьби з тероризмом і зазначив, що тактика ХАМАС в Ізраїлі така ж, як і тактика Росії, яку та використовує проти України.