Зі стратегічної точки зору зараз для України найважливішим завданням є деокупація Півдня. Після цього ситуація буде дещо легшою. Зокрема, звільнення Криму може кардинально змінити хід бойових дій.
Про це розповів заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.
Він зауважив, що Україні важливо насамперед звільнити територію Запорізької та Херсонської областей. Саме тому військове командування приділяє цим напрямкам багато уваги.
Як наголосив Самусь, після цього утвориться два різних плацдарми – Донбас та Крим. А звільнення півострова може взагалі почати руйнівні процеси в самій Росії, наслідки яких можуть бути корисними для України.
«Деокупація Криму може привести до того, що в Росії почнуться процеси, які допоможуть несподівано закінчити війну. Бо, умовно, російські війська самі вийдуть з Донбасу. Таку версію не варто відкидати. Хоча краще усвідомлювати, що може бути дуже складна операція зі звільнення Донбасу. Це – урбаністична зона, яка прилягає до Росії. В Криму це буде своя операція з блокадою, знищенням військової інфраструктури, а вже потім – наземною операцією», – зазначив Самусь.
Важливо, що звільнення Півдня дозволить прибрати відчуття екзистенційності цієї війни. Тоді загроза життєвої небезпеки для України стане меншою. І далі буде дещо легше.
«Після звільнення Криму та Донбасу в певному сенсі війна буде закінчена. Чому в певному? Бо Росія не підпише капітуляцію, Кремль не впаде. Війна продовжиться, але іншими методами. Будуть ракетні удари, а ми відповідатимемо своїми. Треба розуміти, що ця війна може бути з нами надовго. Хоч і в різних іпостасях», – зауважив Самусь.
Також варто додати, що наразі окупанти мають дві потужні логістичні артерії – залізниця через Волноваху, Токмак і Джанкой, а також Керченський міст. Коли українські війська отримають контроль над ними і якщо вдасться, пошкодять весь міст або хоча б його залізничну гілку, тоді можна буде розпочати наземну операцію ЗСУ в Криму. Проте робити це вже зараз було б недоречно.
Таку думку висловив ветеран російсько-української війни, майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман.
Секретар РНБО Олексій Данілов раніше заявляв, що на цю мить Сили оборони України демонструють дивовижні досягнення на Кримському напрямку, переважно завдяки ефективному ураженню активів окупантів і кораблів Чорноморського флоту РФ. Щодо цього майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман зауважив, що для здійснення цих атак спочатку ЗСУ систематично ослаблювали протиповітряну оборону російських сил. Як тільки вона була послаблена до певного рівня, відповідні удари спрямовували точно в ті щілини, де знаходилися російські кораблі, і завдавали втрат.
«Це фактично результат, що заслуговує на Книгу рекордів Гіннеса, адже підводний човен нищать просто в порту, кораблі, які ще не стали на бойове чергування, нищать у доках. Тобто, не маючи потужного військово-морського флоту, Україна має можливість нищити російський флот – нашими ракетами, нашими безпілотниками й дронами», – зауважив експерт.
Гетьман зазначив, що такі атаки продовжуватимуться й надалі. Єдиною можливістю для російських військових врятувати свої кораблі є виведення їх подалі від Криму, наприклад, у напрямку Новоросійська чи навіть далі, в Каспійське море.
Експерт зазначив, можливість здійснення наземної операції Збройними силами України у Криму залежить від кількості російських кораблів, проте потрібно знищити не лише Чорноморський флот, а й важливі логістичні шляхи окупантів.
«Поки що, думаю, ми таку операцію проводити не будемо. Цього року – точно ні. Треба ще багато чого знищити, й не лише Чорноморський флот, а також Керченський міст, певні логістичні шляхи росіян на суходолі тощо, щоб у ворога не було можливості для постачання на півострів зброї, боєприпасів, пально-мастильних матеріалів, живої сили», – зазначив Гетьман.
Про наземну операцію можна буде говорити у разі, якщо ЗСУ знищать весь Керченський міст чи хоча б зруйнують його залізничну гілку. Проте робити це найближчим часом, за словами Гетьмана, було б неправильно.