Придністров’я заявляє про загрозу терактів з боку Молдови.
«Влада» звернулася навіть до ОБСЄ, і жаліється на відсутність реакції.
Нагадаємо, раніше повідомляли, що наприкінці лютого невизнане Придністров’я може попросити Путіна про «приєднання» до складу РФ. 28 лютого у Придністров’ї планують вперше за 18 років провести з’їзд депутатів усіх рівнів. Придністровський опозиціонер Геннадій Чорба вважає, що звернення до Росії про анексію регіону, ймовірно, буде ухвалено на цьому з’їзді. А вже 29 лютого російський лідер Володимир Путін виступить з посланням Федеральним зборам РФ.
Політичний експерт Вадим Денисенко пояснив, що за «гру» затіяли в невизнаній «республіці» та що задумав Путін.
На його думку, ймовірність раптового оголошення про приєднання Придністров’я до Росії близька до нуля.
«Влада невизнаної республіки не робитиме жодних різких кроків, поки триває війна. Тирасполь ухвалюватиме рішення про майбутнє регіону в більш спокійний період, щоб зробити ставку на переможця. Водночас пріоритетний сценарій – інтеграція до Європи через Молдову та Румунію, а не перетворення на анклав РФ», – каже Денисенко.
Експерт підкреслив, що попередній з’їзд, що відбувся у 2006 році, завершився рішенням організувати референдум щодо приєднання Придністров’я.
«Референдум провели, 97% проголосували за. Щоправда, ніхто нікуди не приєднався. Може, вирішили виправити «недоопрацювання»? Ні, жодних реальних рішень не буде. Максимум – гучні заяви без наслідків», – певен аналітик.
Денисенко висловив припущення, що Кремль, ймовірно, не зацікавлений у такому розвитку подій. Він вказав, що Москва, ймовірно, не зможе захистити регіон, якщо після проросійської декларації Тирасполя Кишинів і Київ приймуть рішення щодо ліквідації сепаратистського статусу Придністров’я.
Експерт відзначив позицію Гагаузії як показову. Очільниця регіону, Євгенія Гуцул, планує брати участь у економічному саміті в Стамбулі, замість готування до можливої кризи, яка виникнула б внаслідок рішення Придністров’я приєднатися до РФ.
На думку експерта, Тирасполь організовує з’їзд депутатів на всіх рівнях для тиску на Кишинів, а не для підготовки до «чолобитної» інтеграції з Москвою.
«Річ у тому, що Молдова від 1 січня почала стягувати мита з товарів придністровських компаній. Гроші йдуть до бюджету Молдови. За підрахунками придністровських митних органів, Придністров’я втрачає до 16 мільйонів доларів на рік. Це не влаштовує ні політичні еліти Придністров’я на чолі з президентом самопроголошеної республіки Красносільським, ні ділові кола», – припустив Денисенко.
Експерт зауважив, що ще до того, як було оголошено про скликання з’їзду, відбулися контакти українського МЗС із лідером невизнаного Придністров’я Вадимом Красносільським та віцепрем’єром Молдови з питань реінтеграції Олегом Серебряном. Було досягнуто домовленості про опрацювання питання відновлення консульських послуг у Придністров’ї.
Водночас ISW прогнозує, що депутати можуть ініціювати новий референдум щодо анексії Росією.
Однак ISW не помічає чітких ознак підготовки російських військових до втручання в Придністров’я чи Молдову загалом.
«Російське військове втручання було б складним для Москви, оскільки Молдова та Придністров’я не мають виходу до моря і доступні лише через територію Румунії чи України», — зазначили аналітики.