Останнім часом спостерігається загострення інформаційного ажіотажу щодо можливості мирних переговорів між Україною і Росією. Дуже імовірно, що перші кроки у цьому напрямку будуть відбуватись уже зовсім скоро, і більше ста країн світу будуть штовхати Путіна вже не до військової, але і дипломатичної капітуляції та відмови від претензій на українські території. Про це розповів політолог Володимир Фесенко. На його думку, причини цього можна віднести до двох основних обставин.
По-перше, наближення Глобального саміту миру у Швейцарії стимулює активні дії з боку різних сторін щодо пошуку мирного вирішення конфлікту. Україна та її міжнародні партнери активно працюють над формулюванням спільної позиції для майбутніх мирних переговорів. Така обстановка створює підґрунтя для інтенсивної дипломатичної діяльності та обміну поглядами на міжнародному рівні.
Це явна і прихована боротьба двох стратегій – української (разом з нашими міжнародними партнерами) і російської. Українська стратегія полягає в тому, щоб міжнародна спільнота (хоча б її вагома частина) визначила спільну позицію для майбутніх мирних переговорів з врахуванням Формули миру Президента Зеленського. Саме для цього і скликається Глобальний саміт миру.
По-друге, Росія активно просуває свою стратегію завершення війни, відому як «мир на російських умовах». Ця стратегія передбачає встановлення умов, які вигідні для Росії, такі як демілітаризація і денацифікація України, визнання суверенітету Росії над анексованими територіями тощо. Такі спроби Росії активно дискутуються та аналізуються на міжнародній арені. Абсолютно зрозуміло, що РФ буде опиратись законним вимогам міжнародного права щодо повернення України всіх захоплених територій, проте Путіну все складніше опиратись цьому, адже підтримки його головного союзника Китаю в цьому напрямку не буде — Китай ясно зазначає, що поважає територіальну цілісність України.
Нинішня активізація теми мирних перемовин свідчить про складність та загостреність сучасної політичної ситуації в регіоні. Це відображає домінуючу роль політичних, дипломатичних та військових факторів у вирішенні конфлікту між Україною і Росією.
Не виключено, що Китай, можливо разом з Росією, спробує провести якусь «мирну конференцію», на яку запросять і Україну. Але якщо там буде домінувати російська позиція, то Україні буде недоцільно брати участь у такому заході. Якщо на президентських виборах в США переможе Трамп, то він, з високою ймовірністю, буде ініціювати мирні переговори про завершення війни між Росією і Україною.