Ми звикли уявляти танк грізною бойовою машиною з масивною вежею і страшними гусеницями, на кшталт Т-34 або сучасного Т-90. Але зустрічаються й такі танки, які абсолютно не вписуються до звичайних уявлень. За матеріалами 5koleso, Корупція.інфо пропонує подивитися креативні та найнестандартніші танки за всю історію військової інженерії.
Бойовий квадроцикл (1899)
Один з найперших прообразів танка був створений у Великобританії і представляв собою невеликий чотириколісний віз з кулеметом. Все це приводилося в рух завдяки силовому агрегату, потужністю в 1,5 кінські сили, броня у танка практично була відсутня – передбачалося, що «танкіст» буде ховатися від куль за щитом кулемета.
Танк-амфібія Christie (1921)
У 1921 році американський конструктор Джон Уолтер Крісті побудував колісно-гусеничний водоплавний танк. Машина оснащувалася 75-міліметровою гарматою і була призначена для виконання бойових операцій на прибережних територіях. В ході випробувань військові виявили масу недоліків: по-перше, танк Christie сильно трусило, по-друге, всередині було дуже тісно і по-третє, на захищеності екіпажу погано позначалася відсутність даху. Так, можливо, кабріолет – не кращий тип кузова для бойової машини.
Танк Боба Семплі (1940)
Під час Другої світової війни, коли світова військова промисловість розвивалася шаленими темпами, новозеландський уряд прийняв рішення про розробку власного танка. Однак, коштів на проект виділили небагато, тому танк Боба Семплі (названий на честь тодішнього міністра праці Нової Зеландії) був побудований на платформі від звичайного трактора Caterpillar D8 – звідси і дещо незвичні пропорції бойової машини. Танк оснащувався відразу сімома знаряддями, а одному із кулеметників з екіпажу доводилося вести вогонь, лежачи на килимку, який укладався на тонкий залізний лист поверх двигуна.
Танк Tortuga (1934)
Танк Tortuga (в перекладі з іспанської – черепаха) був розроблений у Венесуелі в 1934 році. Військові технології до того моменту зробили крок далеко вперед: у танка була повноцінна броня, правда, виглядала вона досить комічно, а комплекс озброєння все ще обмежувався одним кулеметом. Реальної тактичної цінності такі танки не представляли, тому передбачалося, що вони будуть тримати в страху сусідню колумбійську армію одніює лише своєю присутністю у військових ангарах Венесуели.
Антонов А-40 (1942)
Літаючий танк А-40 – мабуть, найамбіційніший проект радянських інженерів під час Великої Вітчизняної війни. Конструктору Олегу Антонову дійсно вдалося підняти в повітря танк Т-60. На землі танк приводився в рух силовим агрегатом ГАЗ-202 потужністю 70 кінських сил, а літав Антонов А-40 за допомогою чотирьох авіаційних двигунів, потужністю по 970 кінських сил кожен. Повна польотна маса конструкції становила 7800 кілограмів. На випробуваннях літак-танк вдалося підняти в повітря на 40 метрів вгору і розвинути швидкість 130 кілометрів на годину.
Chrysler TV-8
Американський Chrysler TV-8 був розроблений в 1955 році в якості «танка для умов ядерної війни». Його головна особливість полягала в тому, що всі агрегати, вузли, гармати, кулемети, пальне і навіть всі члени екіпажу перебували всередині величезної хиткої вежі. Передбачалося, що Chrysler TV-8 буде оснащуватися паровим двигуном, який отримував би тепло від атомного реактора в башті танка. Зрештою, проект відхилили через надмірно високий технологічний ризик, і конструкторам вдалося представити лише повнорозмірний макет танка з найбільшою вежею.