У 2019 планується впровадити абонплату за теплопостачання. Це, за словами чиновників, знизить фінансове навантаження на споживачів в опалювальний сезон, а також зробить галузь більш досконалої. Експерти вважають впровадження абонплати логічним кроком, але попереджають – у сфері теплопостачання нічого не зміниться, проблеми, які до сих пір ніхто навіть не намагався вирішити, будуть тільки наростати.

Українців в наступному році чекають нововведення в оплаті житлово-комунальних послуг. Основне з них – введення абонплати за теплопостачання. Платіжку розділять на дві складові. Перша – фіксована, яка і є абонплатою. Вона буде покривати частину витрат постачальників тепла на ремонт і обслуговування мереж, виплату заробітних плат співробітникам і так далі. Друга складова – змінна, це оплата обсягу використаної послуги по лічильнику. Абонплата буде стягуватися круглий рік, змінний тариф – виключно в опалювальний сезон. Сам принцип мовою чиновників називається двоставковим тарифом.

Популярное: Массовые проверки и огромные штрафы: как будут наказывать украинцев уже с октября

Зараз абонплата входить в основний тариф на теплопостачання, оплачується тільки в період подачі тепла. Оплата опалення скоротиться на розмір виведеного в окремий рядок фіксованого тарифу.

Абонплата вводиться відповідно до законів про житлово-комунальні послуги і ринку газу, які прийняті відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС. Це нововведення передбачено і в меморандумі про співпрацю з Міжнародним валютним фондом і заробити повинно було ще в 2017 році. Але через решенійНаціональной комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), в завдання якої входить визначення методики розрахунку абонплати, процес був заморожений. Справа в тому, що Нацкомісія з самого початку запропонувала рассчітиватьабонплату по максимальної пропускної спроможності лічильника, що викликало хвилю обурення як в експертному середовищі, так і серед споживачів. Такий варіант розрахунку збільшував би платежі в рази. Методику переглянули, а введення абонплати відстрочили на 2018 рік. Тепер термін вступу в силу фіксованого тарифу перенесений на 2019 й.

Попередньо вирішено, що максимальний розмір абонплати буде встановлювати Кабмін, причому прив'язаний він буде до мінімальної зарплати на момент оплати. Формула розрахунку тарифу залишається «на совісті» НКРЕКУ. Тариф же на місцях буде встановлюватися місцевою владою в діалозі з підприємствами теплокомуненерго.

У Нацкомісії вже заявили, що нововведення зменшить фінансове навантаження на споживачів в опалювальний сезон, в майбутньому буде сприяти створенню конкуренції на ринку комунальних послуг, а також вирішить проблеми підприємств теплопостачання і зробить їх роботу більш прогнозованою.

Для підприємств теплопостачання, на нашу думку, рішенням проблем є введення двоставкового тарифу. Двоставковий тариф – це коли частина енергетичних витрат виражається в умовно змінної частини, в залежності від того, скільки теплової енергії споживає споживач. Умовно постійні витрати, які не залежать від споживання, – заробітна плата, ремонти, обслуговування мереж, підготовка до зими – розподіляються рівними частинами протягом усього року », – пояснив член НКРЕКУ Євген Магльований.

За його словами, проблемами в галузі є висока зношеність мереж і низька ефективність роботи підприємств. У теплопостачанні витрати на паливо і газ складають 85% в структурі тарифу. Тому для підприємств теплопостачання найбільш вагомим є питання підвищення їх енергоефективності.

«Проблемою для підприємств стає постійне скорочення обсягів споживання, адже споживачі утеплюються і всіляко намагаються скоротити вартість теплопостачання. За рахунок цього процесу умовно постійні витрати підприємств зростають. Важливо саме за рахунок правильної інвестиційної та операційної політики збалансувати зростання витрат і не привести до значного підвищення тарифів », – підкреслив чиновник.