Керівництво ДП «МТП «Южний» витратив більше 14 млн євро на закупівлю трьох негідних кранів, які вже завдали серйозної шкоди державі.
Повідомляє портал «АНТИКОР» з посиланням на ЗМІ, передає Корупція Інфо
У другій половині 2013 року порт провів тендер на закупівлю трьох німецьких кранів TUKAN. Незважаючи на наявність іноземних представництв найбільших кранових виробників в Україні, купувати техніку вирішили у естонській компанії Alekon Holding AS за 14 млн євро! Вже в наступному році крани перевезли з хорватського порту Спліт з допомогою фірми «Ділекс транспорт» та встановили на причалах №№5,6.
Купівлю обґрунтували тим, що порту потрібні були нові крани з вантажопідйомністю до 50 тонн і вильотом стріли до 50 метрів. Нібито завдяки цьому скоротиться розрахунковий час обробки суден дедвейтом 200 тис. тонн.
«Сучасні гідравлічні приводи економічні, що робить роботу кранів більш рентабельною. Один з основних факторів вибору цієї моделі — відповідність високим стандартам забезпечення промислової безпеки», — пояснювали тоді на підприємстві.
Однак реальність виявилася іншою. За даними джерела, корупціонери вирішили заощадити на якості техніки. Крани «збирали» в Чорногорії, а не в Німеччині. Ніхто з представників порту при процесі не був присутній. Техніку в експлуатацію приймав головний інженер порту Сергій Сарбаєв.
Крани працюють погано, за стріл йдуть тріщини, крізь фарбу проступають плями іржі. Є проблеми з програмним забезпеченням. За два роки відбулося 15 поломок. Зокрема, з-за аварії при перевантажувальних операціях у березні цього року було завдано шкоди судну Amoy Progress. Порту довелося витратити 15 тис. євро, щоб відремонтувати пошкодження. Акт розслідування інциденту показав, що під час операції зі зменшення вильоту стріли, вона, навпаки, деякий час збільшувалася на 3-4 метра. У Alekon Holding AS на листи порту щодо компенсації по гарантійному строку не відреагували.
«По ціні нових в порт були поставлені б/у крани з выработавшим ресурсом. Крани такого типу зазвичай працюють десятиліттями і поломки на них проявляються тільки через багато років. Наші крани поламалися відразу. Техніка працює на 50% потужності. Ми несемо втрати в швидкості завантаж, відшкодовуємо збитки третім особам та інше. Порт виставив претензію в міжнародний арбітраж на компенсацію збитків 2,8 млн євро! Йде розгляд, але вже ясно, що їх добровільно компенсувати не будуть», — пояснив працівник ДП «МТП «Південний».
Він вважає, що головний інженер і за сумісництвом в. о. директора порту Сергій Сарбаєв і голова комітету конкурсних торгів Лозовська Ірина навмисно прописали техтребования для перемоги естонської фірми. Стверджував угоду тодішній директор Олександр Лагоша.
Наступати знову на ті ж граблі, в порту в квітні цього року вирішили провести ще один тендер по закупівлі кранів. Тут також перемогли естонці! Інший учасник тендеру – відома компанія Liebherr оскаржила результати в АМКУ і виграла справу. Порт змусили змінити технічні умови, щоб був рівноправний конкурс. Однак за даними джерела, Сарбаєв і Лозовська ініціювали позов щодо скасування дане рішення АМКУ, граючи на стороні Alekon Holding AS.
Керівником естонської компанії є уродженець Одеси Юрій Шуба. На їх офіційному сайті зазначено, що фірма торгує і б/у техніків.
Зазначимо, що ні НАБУ, ні САП не зацікавилися цими корупційними оборудками керівництва порту, що свідчить про низький рівень роботи правоохоронних органів щодо відшкодування збитків, завданих державі. Не діють і в Міністерстві інфраструктури.