Печерський райсуд Києва ухвалив рішення відновити скандального Ярослава Кашубу на посаді голови Держслужби зайнятості, від якої його гучно відсторонили восени. Журналісти "24" розібрались з тим, хто такий Кашуба і чому міністр соціальної політики відмовляється виконувати рішення суду.
Хто такий Кашуба?
Держслужбовець. У 1991 році розпочав діяльність із посади помічника заступника голови Львівського міськвиконкому і вже у 2008 році доріс до посади заступника голови Львівської обладміністрації. У лютому 2015 року був призначений на посаду голови Держслужби зайнятості. У вересні 2015 року був відсторонений від посади наказом міністра соціальної політики Павла Розенка.
Чому Кашубу звільнили?
Через те, що співробітники Служби безпеки України спільно з Генеральною прокуратурою затримали голову Держслужби зайнятості на хабарі. Посадовець організував механізм отримання хабарів від учасників тендерних торгів, що проводила держслужба. До протиправних схем він залучав підлеглих, які примушували підприємців сплачувати "данину" за перемогу в тендерах.
Із чим був пов'язаний скандал?
Із феєричною видовищністю затримання. Правоохоронці затримали посадовця у службовому автомобілі в центрі Києва під час отримання хабара у розмірі 622 тисячі гривень. Під час огляду машини співробітники СБУ додатково виявили велику суму грошей в іноземній та національній валютах, мисливську рушницю з набоями та інше. Голова СБУ Василь Грицак, прибувши на місце затримання Кашуби, наголосив: "Затримання голови Держслужби зайнятості є яскравим свідченням того, що СБУ працює незалежно від того, до якої політичної сили чи відомства належить корупціонер". Він також пообіцяв, що СБУ і надалі працюватиме над очищенням української влади від хабарників та корупціонерів.
До речі, це був не перший скандал, пов'язаний із Кашубою. Ще коли він працював головою представництва Держкомпідприємництва у Львівській області, його гостро критикував мер Львова Андрій Садовий за кураторство сумнівних питань та процесів.
Чим закінчилось розслідування?
У СБУ трохи недопрацювали із очищенням. Трохи більше ніж за тиждень після затримання Кашубі було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою та одночасно визначено можливість внесення застави у розмірі 1 мільйон 800 тисяч гривень для забезпечення виконання покладених на підозрюваного обов’язків. За кілька днів його тихенько випустили під заставу.
За словами Розенка, інформації про завершення слідства поки що немає.
Чи були вже якісь рішення суду?
Окрім того, яким міністра зобов’язують поновити Кашубу на посаді – ні. При цьому у Єдиному державному реєстрі судових рішень жодних даних по Кашубі немає. Що логічно, бо, як повідомив той же Розенко, слідство щодо звинувачень у хабарництві колишнього голови Держслужби зайнятості і досі не завершене, справа не передана до суду.
Чи поновили Кашубу на посаді голови Держслужби зайнятості?
10 лютого 2016 року стало відомо про рішення Печерського районного суду, згідно з яким термін його відсторонення від виконання обов’язків закінчився ще у січні, відтак міністр має скасувати свій попередній наказ про відсторонення і поновити Кашубу на посаді. Однак сам Розенко заявив, що не маю наміру це робити.
"Ніяких підстав для відновлення на посаді Кашуби без остаточного рішення суду по суті справи я не бачу", — наголосив міністр.