Днями генерал Марк Міллі заявив, що США не передаватимуть Україні ракети ATACMS, однак обговорення щодо цього можливе. Натомість для звільнення півострову Крим Україні вкрай необхідна далекобійна зброя.

Про це 24 Каналу розповів російський публіцист та опозиційний політик зі США Андрій Піонтковський. Він переконаний, що Україна отримає засоби, які зможуть вражати цілі по всій території Криму. 
 
Опозиціонер вважає, що наступив такий період підготовки до українського контрнаступу, що не варто вірити усім оприлюдненим заявам, адже зараз важливим завданням є створення невизначеності у ворога. 
 
Піонтковський зауважив, що саме Марк Міллі разом з Валерієм Залужним протягом січня та лютого 2023 року розробляли план українського контрнаступу, як повідомляла преса. 

Ба більше, генерал Бен Ходжес описував цей план на картах. І одним із його завдань є знищення далекобійною зброєю російські військові об’єкти в Криму. Про це зокрема говорив і Залужний у інтерв’ю The Economist. 

Після цього бронетанкове озброєння, яке тоді просив Залужний, все йому дано. Крім того, дуже важливо, що вдвоє збільшена уже дальність Himars передачею GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb), 
– додав мовець. 

Завдяки цьому ЗСУ можуть діставати цілі майже по всьому периметру Криму, але ще не вистачає до півдня. 

Піонтковський нагадав, що Україні уже передані літаки МіГ-29 для американських та британських бомб і крилатих ракет повітряного базування. 

Без можливості атакувати увесь Кримський півострів далекобійною артилерією чи авіацією план операції не працює, тому, я гадаю, ця річ забезпечена, 
– повідомив публіцист. 

Він впевнений, що під час українського контрнаступу у Збройних сил України будуть засоби, здатні вражати всю територію Криму. Можливо, це будуть ракети ATACMS чи британські ракети Storm Shadow повітряного базування на МіГ-29. 

Піонтковський зауважив, що українці чують і про відмову у постачанні винищувачів F-16. Однак кілька десятків, можливо, кілька сотень найкращих українських пілотів зараз тренуються на сучасних західних літаках F-16, Typhoon, Mirage у Сполучених Штатах Америки, Польщі, Великій Британії та Франції. 

Вони що, коли почнеться вирішальна битва за Крим, будуть продовжувати там своє навчання? Ні, я впевнений, що вони з’являться в небі України за штурвалами тих самих літаків, на яких вони зараз навчаються. Інакше нащо вони навчаються?, 
– наголосив спікер. 

“Ми не можемо на сьогодні воювати на рівних з росіянами наявними радянськими літаками”, – водночас наполіг речник Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат. 

Він нагадує, що Україна має старі радянські винищувачі МіГ-29 і Су-27, бомбардувальники Су-24М та штурмовики Су-25. Вони всі монофункціональні. 

“Це застаріла радянська техніка – морально та фізично. Вона працює на межі своїх можливостей. Льотчики витискають з неї максимум”, – каже Ігнат. 

Іншого виходу, ніж переходити на західну техніку, на сучасний багатоцільовий літак, немає. Єдиний багатоцільовий тип літака, як F-16, може об’єднувати в собі усі функції й бути універсальною машиною для завдань Повітряних сил. 

Літак F-16 створювався для того, щоб бути частиною протиповітряної оборони і працювати разом з наземними установками ППО. А де система ППО не дістає, там відпрацьовує саме винищувальна авіація. 

Наприклад, вночі, коли мобільним вогневим групам із зенітними гарматами і ПЗРК важко працювати, літаки потрібні саме відбиття ударів ракет і дронів. 

F-16 дозволили б Повітряним силам суттєво розширити функціонал авіації із захисту України, резюмує Ігнат.