В Сполучених Штатах досі не ухвалили рішення щодо виділення фінансової допомоги Україні, що серйозно впливає на можливості українських військових на полі бою.
Іван Тимочко, голова Ради резервістів Сухопутних військ, пояснив українському каналу, що ситуація, хоч і не є критичною, однак є непростою через затримку у фінансуванні зі сторони США. Він також зауважив, що швидше передача ЗСУ зброї полегшила б їм участь на полі бою.
У Слузі народу нещодавно заявили, що Україні вистачить фінансування на наступні два місяці, якщо за цей час допомогу у США так і не ухвалять. Однак ситуація може ставати складнішою.
Ми достатньо серйозно залежні від зброї США, але не критично: достатньо для того, щоб оборонятися наявними силами й засобами, але не достатньо для того, аби провести велику наступальну операцію. Все одно у нас є підтримка, Євросоюзу, країн НАТО, – зазначив Іван Тимочко.
Особливо важливо, що в Європейському Союзі нарешті ухвалили рішення про фінансування України на наступні чотири роки. Навіть якщо ці кошти в основному спрямовані на соціальні потреби нашої держави, це відкриває можливість «вивільнити» фінансові ресурси для потреб оборони.
Зокрема, в Європейському оборонному фонді передбачено фінансування для закупівлі зброї для України. Важливо враховувати, що Україна отримує підтримку від численних країн, які не публікують це великими заголовками.
«Нам надають допомогу в розвідці, технічному озброєнні, підготовці фахівців, тому що ворога знищує не лише зброя, але й український інтелект та сила духу. Питання також стоїть в наданні далекобійних засобів ураження ворога. Так, є дуже багато проблем та труднощів, але це не настільки критично», – зауважив Тимочко.
Отже, на даний момент не можна стверджувати, що росіянам ефективно вдасться прорвати лінію фронту чи захопити певні території. У початковий період великої війни в Україні не було й третини такої різноманітності зброї, як зараз, і незважаючи на це, ворог був стриманий.
Для України важливим аспектом є не лише отримання нових одиниць озброєння, наприклад, зі Сполучених Штатів, але й належна підготовка фахівців до використання цієї зброї.
Система Patriot – це понад 100 фахівців, які її обслуговують; F-16 – це не просто один літак, а величезна кількість технологів, інженерів, які займаються діагностикою, ремонтом, логістику. Теж саме стосується артилерії, – наголосив Тимочко.
Щодо ситуації з допомогою від Сполучених Штатів – причина не в якихось проблемах України, однак у політичній кризі між двома партіями у США.
«Ми для них далеко. Завжди як американці, так і європейці ставлять насамперед власні інтереси, а потім вже допомога. Це може бути для нас болюче та неприйнятно», – додав Тимочко.
Нагадаємо, у вечірній час 11 лютого Сенат США, у ході процедурного голосування, одобрив законопроєкт щодо надання допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню. Це фактично усунуло останню процедурну перешкоду перед остаточним голосуванням.
Сенат також прийняв таблицю правок, які будуть розглядатися та прийматися більшістю голосів. Після цього заплановано проведення фінального голосування, яке, до речі, може відбутися вже найближчими днями. Згадаємо, що цей законопроєкт передбачає виділення для України 60 мільярдів доларів. З провалу попередніх голосувань винуватять Дональда Трампа, який тине на республіканців, оскільки йому вигідне затягування процесу.