Колишній голова Луганської та Закарпатської облдержадміністрацій Геннадій Москаль розкритикував українську владу за її рішення обмежити вартість газу для населення. Його реакцію “Телеграф” опублікував 21 січня.
“Виглядає це ніби “суперзнижка” у супермаркеті. Адже це 7 [грн за 1 м³], а не 6. Що ви голову морочите? Тим часом десятки компаній в Україні і так пропонують газ по 7,15 грн за 1 м3 – без всяких постанов тощо, без шуму-крику. Чому відбувається те, що відбувається? Тому що до влади прийшли люди, які нічого не тямлять у держуправлінні. І навіть вчитися цього не хочуть”, – сказав він.
Політик зазначив, що, домовляючись із Міжнародним валютним фондом (МВФ), Україна пообіцяла, що держава не регулюватиме цін на газ.
“Наші Кабмін і президент підписують усе, щоб отримати кредити. А коли отримали – забувають, що підписали… Потрібно бути послідовними: або відмовлятися від послуг МВФ, як це зробила та сама Угорщина, або, якщо вже взяли на себе певні зобов’язання, виконувати їх. А то народ підняв крик-шум, перекриває вулиці, дороги, проводить мітинги. І влада відразу ж: “Ой, усе будемо знижувати!” Кидаємося з однієї крайності в іншу”, – пояснив Москаль.
Уряд України на позачерговому засіданні 18 січня встановив граничну ціну на газ для населення на рівні 6,99 грн за 1 м³. Ціна діятиме до кінця карантину, введеного у зв’язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, або до кінця опалювального сезону. Кабмін очікує, що Нацкомісія з державного регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг вирішить обмежити тарифи на розподіл газу до 1,79 грн.
Рішенню Кабміну передувало різке підвищення із січня 2021 року вартості природного газу. Згідно з тарифами 55 газопостачальних компаній, цього місяця газ населенню мали продавати за ціною від 6,99 до 10,8 грн за 1 м³. Зросли і тарифи на тепло (середньозважений тариф для 23 генерувальних компаній встановили на рівні 1121,71 грн/Гкал). Зріс майже вдвічі також тариф на розподіл газу.
Збільшення тарифів призвело до протестів під загальною назвою “Стоп тарифний геноцид”. Люди виходили на вулиці в багатьох регіонах, зокрема на Прикарпатті, у Полтавській, Харківській, Львівській, Одеській, Чернівецькій, Донецькій, Закарпатській, Херсонській, Чернігівській, Житомирській областях.