Аналіз "кадрових" пропозицій прем'єра змушує звернути увагу не стільки на прізвища претендентів, скільки на розподіл сфер впливу
 
Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк запропонував колегам по коаліції свій список кандидатур на міністерські крісла. Наша команда вирішила розібратися, не тільки кого, але і на які посади запропонував прем'єр. І, крім цього, що змусило Арсенія Яценюка покинути стіл переговорів.

"Коли всі грали шахи, Яценюк не витримавши напруження, зіграв в "чапаева". Ситуативно він, звичайно, отримав певну перевагу, але навряд чи інші гравці тепер будуть вважати його пристойною людиною. Ще б дошкою по голові долбанул", – заявив один з учасників переговорів від блоку Порошенко.

 

Гра не за правилами

Своєю заявою Яценюк порушив не тільки правила "шахового етикету", а й кілька ключових домовленостей між учасниками переговорів.

По-перше, згідно конституційної логіки, порядок формування правлячої коаліції наступний: угода, формування коаліції в парламентській залі, формування Кабміну.

По-друге, сторони ще не погодили логіку верстки Кабміну. Той же Яценюк, наприклад, пропонував відмовитися від квотного принципу.

Можна назвати ще парочку домовленостей, які не підтримав прем'єр, але і без того складається враження – Арсеній Петрович не витримав напруження переговорів, і при цьому вчинив як Юлія Тимошенко – вийшов на камери. 

 

Що хоче залишити собі Яценюк

Аналізуючи чернетку уряду від Яценюка, експерти зосередилися головним чином на те, кого лідер "Народного Фронту" пропонує на віце-прем'єрські і міністерські посади. Водночас більш показово проаналізувати, які портфелі потрапили в квоту НФ.

Міністр внутрішніх справ, – на цю посаду пропонується Арсен Аваков. Якщо коротко, то завдяки контролю над МВС прем'єр ще ефективніше зможе грати в в компанії шахістів.

Зарекомендував Чи себе Аваков ефективним міністром? Чи стало більше порядку на вулицях? Міліція перестала брати хабарі?

Можна було б згадати АТО, але ми не беремося судити, хто більше зробив для ефективної діяльності підрозділів МВС на Донбасі … І як би розгорталися події на Сході, якби не діяльність волонтерів.

При цьому абсолютно чітко можна сказати, що відомі факти, коли патріоти гинули тільки через те, що Арсен Борисович захотів публічно похвалитися якимось розвідінформацією.

Якщо Аваков – це питання безпеки, то решта портфелі Арсеній Петрович зарезервував за собою по зовсім інших причинах.

Портфель міністра палива і енергетики пропонується віддати нинішньому главі НАК "Нафтогаз України" Андрію Коболеву. Він – довірена особа прем'єра. Про нього відомо небагато, хоча досвід роботи в енергетичній сфері у Коболева, безумовно, є – з 2002 по 2010 роки він працював на різних посадах в "Нафтогазі України".

Його пов'язують з колишнім першим заступником голови цієї компанії Ігорем Діденко, який підписував "газові угоди" Юлії Тимошенко з боку НАК "Нафтогаз". Але важливо інше: найбільші гроші в Україні заробляються на Мінпаливі, що в черговий раз підтверджує афера з африканським вугіллям, і цей потенціал буде опрацювати "Народний фронт".

Портфель міністра охорони здоров'я Яценюк має намір віддати Василю Лазорішенцу, який зараз виконує обов'язки голови МОЗ. Талановитий кардіохірург, з величезним досвідом управлінської роботи може стати хорошим міністром … Одна тільки проблема – на нього величезний вплив має "смотрящий" за МОЗ Микола Мартиненко, який посадив на МОЗівських тендери утікача Раїси Богатирьової. Ринок в 5 млрд. грн не дає спокою прем'єру і його оточенню.

На чолі Мінфіну Яценюку бачиться Віталій Лісовенко. Про Лісовенко розповідають багато неприємних історій, проте нинішній віце-міністр – дійсно класний спеціаліст … Головний його мінус полягають у тому, що він віднедавна входить в орбіту впливу прем'єра. При цьому Мінфін за значимістю дорівнює Міністерству юстиції, всі бюджетні потоки, всі фінанси країни зосереджені там, в тому числі – і місцеві бюджети.

Якось скромно Арсеній Петрович забув вибрати міністра інфраструктури. Зараз цю посаду обіймає земляк з Чернівців Максим Бурбак, який розсадив на головні напрямки своїх людей. Швидше за все, там теж може з'явитися якийсь хороший чернівецький хлопець або просто лояльний до прем'єра функціонер. .

Додамо, що Блоку Порошенко в цьому пасьянсі Арсеній Яценюк пропонує Міністерство соцполітики.

Чому психанув Яценюк

Не дивно, що озвучені ним кандидатури почали публічно відмовлятися від запропонованих портфелів через кілька годин після виступу Яценюка.

Першою від переходу з законодавчої у виконавчу владу відмовилася представниця "Самопомiчi" Ганна Гопко, якій прем'єр обіцяв крісло міністра екології.

"З подивом кожен день дізнаюся, що я – то міністр або віце-прем'єр-міністр з євроінтеграції, то міністр економіки, то вже і міністр екології. Напевно, тема моєї дисертації, присвяченій стійкому розвитку, глобальним екологічним проблемам та ролі медіа як і 8 річна діяльність в природозахисних громадських організаціях надихнула Арсенія Петровича на таку ідею. Маю інші плани в життя, де буду більш корисна і ефективніша для людей, для країни, для світу ", – написала Гопко на своїй сторінці в соцмережі Facebook.

Менш стриманим у коментарях про пропозицію Яценюка виявився висуванець БПП Павло Розенко, якого Яценюк хотів посадити в крісло глави глави Мінсоцполітики. УДАРівец назвав цю пропозицію "тролінгом вищого рівня".

Але чому ж Яценюк накликав на себе на такий скандал? Швидше за все тому, що його амбіції не сумісні з форматом переговорів по формуванню коаліції. Арсеній Петрович має намір, судячи з усього, будувати БЮТ-2, велику імперію під назвою "Народний Фронт", а тут депутати йому пропонують солідарно розділити відповідальність в управлінні країною.

 

 

Автор: Кай Кіт

за матеріалами: Обозреватель