Москва хоче зробити так, щоб українська армія не змогла наблизитися до російських ліній оборони, експерти пояснили чому.
Поки Україна готувалася до контрнаступу, збираючи західну зброю і відправляючи свої війська на навчання в країни НАТО, Росія витратила щонайменше сім місяців на підготовку до цього потенційно вирішального етапу війни. Вона накопичувала резерви, артилерійську і авіаційну підтримку, боєприпаси і паливо, а також закуповувала більше безпілотників.
Російські війська на південному сході України також викопали лінії окопів і звели укріплення вздовж усієї 1000-кілометрової лінії фронту, від Запоріжжя до Бєлгородської області.
Військові експерти сказали Washington Post, що масивна мережа оборонних споруд має слабкі місця, але вона вже сповільнює наступальні операції і створює проблеми для української армії, змушуючи її намагатися прорватися вузькими шляхами. Це дозволяє Росії перегрупуватися і точніше цілитися.
«У них були місяці на розробку оборонного плану, вони окопалися і використовували місцевість, вони сиділи там півроку, встановлюючи пастки і міни. Їхнє відчуття впевненості напряму прив’язане з їхнім розумінням своїх оборонних ліній», – сказала експерт з питань російської армії в Rand Corp Дара Массікот.
Більш ніж через тиждень після початку контрнаступу України з’явилися ознаки того, що українській армії навряд чи вдасться досягти блискавичних успіхів, як це було минулої осені в північно-східній Харківській і південній Херсонській областях. Київ заявляв про просування вперед і визволення трохи більше 100 квадратних кілометрів території. Однак Росія займає більш ніж у 800 разів більшу територію – приблизно 85 тисяч квадратних кілометрів. Близько половини цієї території було захоплено до вторгнення в лютому 2022 року, включно з Кримом і частинами Донецької і Луганської областей.
Деякі аналітики і навіть деякі українські військові вважають, що Київ ще не розгорнув повноцінний контрнаступ і стримує більшість своїх ударних бригад.
«Навіть якщо це правда, інші експерти кажуть, що військові невдачі Росії минулого року створили хибне уявлення про її слабкість. Наступальні операції набагато складніші, і армії, які атакують, зазнають набагато більших втрат, ніж та сторона, яка обороняється», – пише Washington Post, наголошуючи, що зараз саме Україна намагається атакувати.
«Росіяни воюють на добре підготовлених позиціях і накопичили достатню кількість артилерійських боєприпасів, плюс у них більше безпілотників, і в цьому аспекті на даний момент вони нічим не гірші за Збройні сили України», – сказав російський військовий аналітик Ян Матвєєв.
Росія побудувала стільки укріплень, що їй навіть не вистачає військ, щоб розмістити їх уздовж усіх своїх оборонних ліній, – кажуть аналітики. Лабіринтів окопів і загороджень особливо багато в Запорізькій області, яка стала ключовою віссю для українського контрнаступу. Море наземних мін також розкидане на південному сході України.
«Перед позиціями і за багато кілометрів від них, на дорогах, у полях дуже багато мінних полів, і це сильно ускладнює ситуацію. Значна частина української техніки для прориву вже знищена, тому спроби прорватися через усі ці міни – це справжній виклик. Це перша лінія оборони», – сказала Массікот.
Массікот зазначила, що росіяни стурбовані здатністю України воювати вночі завдяки кращій тепловізійній оптиці, якої бракує росіянам. Це спонукало членів сімей деяких російських солдатів шукати пожертви на системи нічного бачення. Аналітики, опитані The Washington Post, кажуть, що ще занадто рано робити будь-які прогнози щодо результату контрнаступу, оскільки українська армія все ще стоїть перед своїм головним випробуванням: прорватися до російських ліній і вистояти в широкомасштабних піхотних боях.