Глава МЗС України Дмитро Кулеба наголосив, що Україна прагне повернути Крим, який Росія захопила у 2014 році. Міністр повідомив, що наразі є два шляхи повернення півострова, а саме військовий і дипломатичний.
Кулеба заявив, що для України дуже важливо повернути Крим, зазначивши, що там війна почалася і там вона закінчиться.
“Дуже важливо, щоб ми повернули Крим. Ця війна почалася в Криму і там і закінчиться. Питання лише в тому, як це буде зроблено: військовим чи дипломатичним шляхом”, – заявив Кулеба.
Водночас очільник МЗС застеріг від спекуляцій на тему Криму. Зокрема, він пояснив, що питаннями про те, що Крим має особливий статус, журналістими просувається російський наратив.
Ставлячи це питання, ви підтримуєте російський наратив про те, що Крим має особливий статус. Це саме те, чого хочуть росіяни. Це пастка!,– зазначив міністр.
Ще у січні у колонці для Politico Дмитро Кулеба писав, що Україна не має наміру відкладати операцію зі звільнення тимчасово окупованого Росією Криму.
“Не можна відкладати деокупацію Криму. Стратегія Заходу щодо протидії російській загрозі мала ґрунтуватися на рішучих кроках щодо деокупації всіх українських територій уже 2014 року. Навіть зараз, коли я кажу, що Україна прагне повністю відновити свою територіальну цілісність, журналісти інколи наважуються уточнити: “Зокрема і Крим?” Це запитання безглузде і лише підкріплює російський наратив про те, що Крим особливий. Ні, це не так. Крим – це те, що само собою зрозуміло. Одна з найсерйозніших помилок “Мінська” полягала в тому, що він дозволив Росії повірити, що питання про Крим не обговорюють”, – написав Кулеба.
Він наголосив, що півострів нічим не відрізняється від інших областей України.
“Немає і ніколи не було різниці між Кримом, Донбасом, Херсоном, Києвом та іншими регіонами. Кожен із них важливий для реального гарантування європейської та світової безпеки. Коли Захід погодився де-факто закрити очі на анексію Криму, він дав зелене світло новим намірам російського імперіалізму”, – зазначив Кулеба.
Своєю чергою заступник глави Офісу президента України (ОПУ) Ігор Жовква в інтерв’ю “Крим.Реалії” підкреслив, що Україна “не торгуватиме жодною частиною своїх територій”.
“На початку війни Україну намагалися схилити до компромісів. Зараз також лунають наративи: давайте зупинимося на якийсь час, отримаємо припинення вогню, зупинимося там, де ми є зараз. А потім проведемо переговори. Це говорить Росія, її сателіти або так звані посередники, які намагаються, я не знаю, якусь свою частку успіху тут отримати, – наголосив Жовква. – Відповідь дуже чітка – посередники не потрібні для України. Потрібні лідери, країни, які на стороні України. Бо Україна торгувати своїми територіями не буде, Україна їх буде лише визволяти”.
За словами заступника глави ОПУ, “є різні шляхи деокупації Криму”.
“Жодний шлях не відкидається і зараз, напевно, ніхто вам з точністю хоча б 50% не скаже, яким чином Крим буде деокупований, але він точно буде деокупований… Ми можемо говорити про те, що, наприклад, дипломатичний шлях може доповнювати військовий”, – зазначив Жовква в інтерв’ю “Крим.Реалії”.
Думку, що Україну не задовольнить варіант, за якого Росія збереже контроль над окупованим Кримом не раз озвучував і президент України Володимир Зеленський. Наприклад, в інтерв’ю Financial Times, лідер держави зазначив, що у зв’язку з просуванням ЗСУ на півдні України в міжнародному порядку денному все частіше порушують питання захопленого Росією українського півострова.
“Я розумію, що всі збентежені через ситуацію, яка склалася, і те, що буде з Кримом. Якщо хтось готовий запропонувати нам деокупацію Криму в невійськовий спосіб, я буду тільки за”, – сказав Зеленський.
Видання зазначає, що деякі західні партнери України стурбовані тим, що будь-яка спроба Києва повернути контроль над Кримом може призвести до ескалації з боку Москви, зокрема до застосування ядерної зброї.
“Якщо рішення [не передбачає] деокупації, і [Крим] входить до складу Російської Федерації – ніхто не має витрачати на це свого часу. Це гаяння часу”, – наголосив президент.