В Україні з 1 листопада комунальні підприємства і населення будуть купувати газ за ціною на 23,5% вище (8,55 грн за куб). Ще через місяць – 1 грудня – на 14-16,5% подорожчають гаряча вода і опалення. В результаті в середньому суми в платіжках за комунальні послуги можуть зрости на 600 грн.
Як зміняться суми в платіжках
Більшість українців відчують на собі різке зростання тарифів тільки з грудня. До цього моменту підприємства перерахують тарифи на опалення і гарячу воду. Наприклад, сім'я з трьох осіб в квартирі з газовою плитою до подорожчання платила за блакитне паливо близько 68,3 грн, а з 1 листопада буде платити 84,6 грн. Водночас, якщо будинок площею 90 кв.м опалюється газом, до подорожчання взимку доводилося платити за газ близько 2,8 тис. грн, а з 1 листопада доведеться заплатити вже 3,4 тис. грн.
Скільки заплатимо за газ з 1 листопада:
-
За газову плиту: 28,2 грн за кожного члена сім'ї (було 22,9 грн). -
Газову плиту і підігрів води: 46,1 грн за кожного члена сім'ї (було 37,5 грн). - За опалення: 38,4 грн за кожен квадрат площі (було 31,2 грн).
Варто враховувати, що зазначені розрахунки – приблизні. Вони грунтуються на нормативах споживання. Якщо є газовий лічильник, то платити можна не по нормативу, а за показниками фактичного споживання. Так, за нормативом опалення будинку площею 100 кв.м газом може обійтися 3,8 тис. грн, якщо утеплити будинок, платити за лічильником і скоротити споживання на 35%, сума в платіжці знизиться до 2,5 тис. грн. Тобто на цілих 1,3 тис. грн на місяць!
Як довго будуть діяти тарифи і коли чекати подорожчання
"Переговори з МВФ були складними. Кредитори висували вимогу прирівняти ціни на газ для населення до рівня промисловості. При таких умовах платіжка рядового українця за опалення мала зрости на 60%. Уряд на це не погодився", – пояснюють в прес-службі Кабміну. Незважаючи на те, що газ подорожчає всього на 23,5%, вимога "прирівняти ціни" залишається актуальною. Виконувати її будуть поетапно – перед кожним наступним сезоном.
Так, на опалювальний сезон буде діяти ціна в 8,55 грн за куб, а вже з травня 2019-го вартість газу можуть підняти до 10,6 грн за куб. Починаючи з 2020-го ціни повністю вирівняють. Тобто населення буде платити за таким же тарифом, як і промисловість.
Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона
Як зміняться тарифи:
-
З 1 листопада 2018-го – 8,55 грн за куб (було 6,95 грн) - З 1 травня 2019-го – 10,68 грн за куб
Нову постанову, яка регулюватиме зростання цін, уряд ще не опубліковав. В документі прописан механізм підвищення тарифів. Також зобов'язання і далі підвищувати ціни пропишуть в новому меморандумі з МВФ.
Що ще подорожчає
Як розповіли в Національній комісії в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), гаряча вода і опалення зростуть у ціні з 1 грудня. Весь наступний місяць чиновники разом з представниками підприємств будуть перераховувати вартість послуг.
В середньому складова газу в тарифі на опалення і гарячу воду – 65%. Так, після подорожчання блакитного палива на 23,5%, опалення і гаряча вода, залежно від міста і підприємства, виростуть в ціні на 14-16,5%. Причому драйвером подорожчання стане газ, проте, до цього також додасться загальна інфляція, зростання зарплат і т.д.
Для прикладу розрахуємо, скільки, згідно з нормами, сім'я з трьох осіб платила за тепло і гарячу воду до 1 грудня і скільки буде платити після. Для розрахунків використовуємо тарифи на зазначені послуги в Києві.
Як подорожчають гаряча вода і тепло з 1 грудня:
-
Гаряча вода: з 80,6 до 92,6 грн за куб - Опалення: з 58,4 до 67,2 грн за квадрат
Отже, якщо до подорожчання, згідно з нормативом, зазначена сім'я платила за гарячу воду 386 грн, то з 1 грудня сума може збільшитися до 444,8 грн. При цьому опалення квартири площею 60 кв.м за нормативом подорожчає з 3,5 до 4 тис. грн. Таким чином, подорожчання центрального опалення (ЦО) буде не настільки значним, як автономне. При цьому в Києві опалення квадратного метра житла газом буде обходитися в середньому в 38,4 грн, а за допомогою ЦО – 67,2 грн. Незважаючи на більш плавне подорожчання останнього, автономне опалення дешевше.
Як зростуть видатки на комуналку
Сім'я з трьох осіб в столичній квартирі площею 60 кв.м з 1 грудня може заплатити за комуналку на 603,1 грн більше. Так, платіжки за газ (з розрахунку на трьох осіб) додадуть 16,3 грн, гаряча вода – 58,8 грн, опалення – 528 грн. Решту тарифів (холодна вода, електроенергія, утримання будинку та прибудинкової території) в найближчим часом істотно не зміняться.
Якщо виявиться, що нові витрати – вище 15% сукупного доходу сім'ї – варто звернутися до органів соцзахисту. Кабінет міністрів обіцяє дати субсидію усім, хто її потребує. На наступний рік на "комунальні знижки" планують витратити 55 млрд грн. Правда, варто враховувати, що за новими правилами, якщо в сім'ї є безробітний, який не зареєстрований в Центрі зайнятості, субсидію можна буде отримати тільки за рішенням спеціальної комісії. Їй доведеться доводити, що член сім'ї не працює з поважних причин, а допомога дійсно потрібна.
Для тих, хто користується субсидією, суми в платіжках не зміняться. Іншим українцям доведеться або економити, або віддавати левову частину сімейного бюджету на комуналку.