Щорічну індексацію пенсій в Україні хочуть проводити до 1 березня кожного року. Для цього в закон необхідно внести зміни і прописати чітку дату підвищення.
Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль в ході засідання уряду в середу, 27 січня.
За його словами, таке нововведення може запрацювати вже з 2022 року.
“Цей законопроект стосується удосконалення пенсійного законодавства. З 2022 року відбуватиметься пізніше 1 березня щорічна індексація пенсій. Ми пропонуємо зробити все прозоро і встановити чіткі дати, коли повинна відбуватися індексація. Також приберемо несправедливість, коли деяких індексація не торкнеться”, – сказав Шмигаль.
Проектом акта пропонується:
- визначити дату щорічної індексації пенсій – 1 березня;
- здійснювати щорічну індексацію пенсій військовослужбовцям, державним службовцям та іншим категоріям пенсіонерів на загальних умовах;
- призначати достроково пенсії за віком за півтора року до досягнення пенсійного віку особам, трудовий договір з якими розірвано зв’язку зі змінами в організації виробництва і інших умов;
- призначати достроково пенсії матерям (батькам) дітей, хворих на тяжкі, рідкісними захворювання, яким не встановлено інвалідність.
Як наголошується в пояснювальній записці, в 2017 році з об’єктів індексації грошових доходів були вилучені пенсії, призначені за спеціальними пенсійними програмами. Так, не проводиться індексація пенсій військовослужбовцям, держслужбовцям, науковцям та іншим категоріям пенсіонерів з 2014 року. Військовослужбовцям останній перерахунок в зв’язку зі зміною грошового забезпечення проведено в 2018 році, а держслужбовцям і вченим пенсії не перераховувалися з 2008 року.
“Відсутність певної в законі дати індексації не дозволяє забезпечувати сталість пенсійного забезпечення громадян та витрати на його фінансування”, – йдеться в документі.
Крім того, стипендії дітям-сиротам встановлять підвищення на рівні 150% прожиткового мінімуму. Загальний розмір пенсії буде на рівні 3 тис. грн.
Під час осучаснення на 11% підвищать розрахунковий розмір середньої зарплати за три роки, на підставі якої рахується пенсія. Однак при цьому підвищувати будуть тільки розрахунковий розмір. Тобто без урахування надбавок за великий стаж, доплат для окремих категорій і т.д. Нововведення не торкнеться:
- тих, хто за формулою заробив на пенсію, розмір якої менше 11% від мінімальної;
- тих, хто зараз отримує максимальну пенсію.
Чому на 11%?
Це пов’язано зі збільшенням показника середньої зарплати на 50% від інфляції за минулий рік і на 50% від темпів зростання зарплати за минулі три роки.