Які переваги нового закону про розмитнення, як правильно розпорядитися субсидією і наскільки зросли пенсії.

Виростуть штрафи для курців

Держава продовжує наступ на любителів тютюну: штрафи за куріння в громадському місці збільшать, а місць для куріння стане менше.

Депутати готують нові обмеження для курців, вони прописані в зареєстрованому у Верховній Раді законопроекті №4030а, голосувати за який депутати планують вже 4 грудня. Якщо його приймуть – палити стане по-справжньому невигідно, штрафи зростуть в два рази.

Так, сьогодні штраф за куріння в громадському місці становить від 51 до 170 гривень. А може стати 340 гривень. Буде і менше місць для куріння. Зараз закон дозволяє курити в приміщеннях, якщо там є вентиляція і урна для недопалків. Такі "курилки" облаштовують на підприємствах, в готелях, на вокзалах. Депутати ж хочуть заборонити їх в будь-якому місці, де є чотири стіни і стеля. Це означає, курити заборонять на засклених балконах, терасах кафе і ресторанів.

Самі сигарети приберуть з прилавків. Упаковки та макети сигарет не можна буде розміщувати на вітринах кіосків і прилавках магазинів.

Крім того, в 2019-му акциз на тютюнові вироби має зрости на 20%, а значить, сигарети знову подорожчають. Плюс Рада підтримала пропозицію Кабміну піднімати акциз ще й на рівень інфляції. У 2019 інфляція складе 6,3%, прогнозують в НБУ. Тому сигарети з фільтром в 2019-му подорожчають ще на 5-7 грн. Подорожчання стані відчутним в березні-квітні, оскільки в торгових точках будуть залишки сигарет, закуплені в 2018-му.

Подробиці і переваги нового закону про розмитення

Зміни до податкового законодавства про розмитнення легкового автотранспорту, що набули чинності 25 грудня 2018 року значно розширили можливості водіїв при покупці машин за кордоном.

Серед основних плюсів відразу можна виділити кілька основних: скасування екологічних стандартів; доступну легалізацію автотранспорту з об'ємними двигунами; скасування санкцій за порушення митних режимів тимчасового ввезення та транзиту при розмитненні авто протягом 180 днів з моменту вступу в силу нових норм. А також використання для старих машин (віком понад 15 років) єдиного коефіцієнта віку при розрахунку ставки акцизного податку – 15.

Як правильно розпоряджатися субсидіями за новими платіжками

Прийшли платіжки з субсидіями: які права є в українців? 

Зокрема, платники можуть використовувати заощаджені субсидію для оплати в наступному місяці газу, води або електроенергії, яких витратили більше, ніж передбачає соціальна норма. Про це повідомила прес-служба уряду.

"Наприклад, сім'ї була нарахована жовтнева субсидія (неповний опалювальний місяць) в розмірі 550 грн. Обов'язковий платіж домогосподарства 820 грн. Але в жовтні спожито всього 13 кубометрів газу, за що сплачено за його фактичну вартість – 92,26 грн. В наступному місяці сім'я має право розрахуватися за спожитий понад норму газ заощадженою в попередньому місяці субсидією", – пояснили в Кабміні.

Якщо вартість фактично спожитої послуги менша обсягу обов'язкового платежу, субсидіант має право платити тільки вартість фактично спожитої послуги.

"Якщо, наприклад, розмір обов'язкового платежу за певну послугу становить 200 гривень на місяць, але домогосподарство реально її використовувало тільки на 120 гривень, сплаті підлягає фактичний обсяг споживання, тобто 120 грн", – додали в уряді.

У повідомленні підкреслюється, що в разі порушення таких прав, українці можуть звертатися зі скаргами до керівників підприємств, що надають послуги, а в разі відсутності реагування – органів влади на місцях або органів місцевого самоврядування.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

В Україні виросли прожитковий мінімум і мінімальна пенсія

З 1 грудня 2018 року відбулася індексація соціальних виплат в Україні. Підвищилася мінімальна пенсія, а також прожитковий мінімум, до розміру якого прив'язані соціальні виплати, зокрема мінімальна пенсія.

Так, середній прожитковий мінімум з грудня-2018 склав 1853 гривні. Прожитковий мінімум для працездатних осіб – 1921 грн. Прожитковий мінімум при втраті працездатності – 1497 грн. Прожитковий мінімум для дітей до 6 років – 1626 гривень, від 6 до 18 – 2027 грн.

Зростання прожиткового мінімум позначиться, зокрема, на аліментах, які безпосередньо від нього залежать. Раніше аліменти для дитини до 6 років становили 1559 грн, а з 1 грудня їх сума зросла до 1626 грн. Для дітей від 6 до 18 років аліменти піднялися з 1944 грн до 2027 грн.

Попереднє підвищення прожитмінімуму відбулося 1 липня 2018 року. Також прожитковий мінімум зросте в 2019 році.

Крім того, з 1 грудня мінімальна пенсія в Україні зросла на 62 грн і становить 1497 грн.

Також пенсії зросли для 10 млн українців, чий розмір виплат залежить від прожиткового мінімуму. За попередніми підрахунками, ці пенсії в середньому зростуть на 12-17%.

Нацбанк прогрозує зростання кредитування в країні

Українцям почнуть активніше давати кредити, впевнені в Національному банку України. Поки що українські банки страждають від проблемних кредитів, але Національний банк України (НБУ) розраховує на зростання темпів кредитування в наступному році. Про це заявила перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова.

"У 2018 році темпи кредитування населення росли дуже високими темпами. Темпи зростання становили близько 40% рік до року. Ця тенденція почалася на початку 2017 року, і ми очікуємо, що в наступному році зростання кредитування продовжиться", – заявила Рожкова.

За її словами, лідером є споживче кредитування або заставні кредити.

"Дуже багато банків пішли в цей сегмент оскільки він високоприбутковий і широко диверсифікований. Незважаючи на такий високий темп зростання ми не бачимо системних ризиків в цьому напрямку. … Іпотека починає відновлюватися, хоча тенденції нестійкі", – додала Рожкова.