Прем'єр-міністр оголосив масштабну перевірку облгазів. Глава уряду назвав їх монополістами, які нараховують українцям "незрозумілі борги" і завищують ціни на газ. Українцям прем'єр порадив платити лише за фактично спожитий газ. Що цікаво, аналогічні тези прозвучали і з боку представників "Нафтогазу". Втім, вони і раніше звинувачували облгази в самодіяльності та самоуправстві цін у платіжках, розповідає "5 канал".
Харків'янин Антон Щербак прийшов відмовлятися від подальшого користування газом. Суми в платіжках вдарили по кишені через нові норми споживання: "На 200 гривень більше, ніж зазвичай платили. Написано, що з листопада-місяця рахують норму на людину по 9,8 кубів".
У харківському міськгазі пояснили – керуються судовим рішенням, яке скасувало попередні норми споживання, що були значно меншими.
"У зв'язку з чим діє постанова Кабінету Міністрів від 8 червня 1996 року №619, якою передбачено норми споживання, наприклад, для плити газової, – 9,8 метрів кубічних на людину", – каже прес-секретар ПАТ "Харківміськгаз" Марина Польшина.
Але сплачувати суми за новими і вищими нарахуваннями харків'яни не зобов'язані, визнають у міськгазі. Завищені суми до сплати мають рекомендаційний характер. Тому сплачувати за новими розрахунками Антон не збирається. І додає – йому ще й виписали борг за попередні роки. З 2015 року нарахували 4,5 тис. грн. Їх він теж не платитиме. Готовий судитися.
У "Нафтогазі" про платіжки з більшими сумами знають. Додають – постанову про старі норми споживання справді скасував суд. Але порядок перерахувань досі не встановлений. До того ж не можна їх робити заднім числом.
"Держава відповідає за наслідки і вона відшкодовує збитки, які виникли. Це ще має бути вирішено додатково, в який спосіб будуть відшкодовані збитки облгазам. Це питання, на жаль, знову перейде в суди", – пояснює заступник начальника департаменту енергоефективності НАК "Нафтогаз України" Олексій Хабатюк.
Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання
"Нафтогаз" попереджає: платіжки із завищеними цінами можуть з'явитися з іншої причини. Обл- та міськгази це пояснюють "приведенням обсягів блакитного палива до еталонних умов вимірювання", цитують у "Нафтогазі".
"Це була повна самодіяльність облгазів, це було незаконно. Бо не передбачено нормативними актами, які сьогодні діють, виставляти додаткові обсяги приведення до стандартних умов саме для побутових споживачів", – акцентує Хабатюк.
"Нафтогаз" тим часом уже розписав інструкцію, що робити споживачам, в платіжках яких ціни за блакитне паливо зросли.
- Звернутися до газзбуту зі скаргою. Це має бути лист-вимога про перерахунок плати за газ.
- Надіслати скаргу в НКРЕКП про порушення ліцензійних умов газзбутом або облгазом.
- Сплатити лише справедливу ціну на газ.
"Платіть тільки за фактично спожитий газ. Платіть не більш як 8,55 грн. Все інше, то є шахрайство з боку постачальних компаній. Я це категорично заявляю", – заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.
В уряді додають – факти можливого шахрайства облгазів вже готова розслідувати спеціальна група: "Їх треба вжарити по перше число, бо по-іншому не буде. Вони монополісти, вже просто сіли всім на шию і звісили ноги".
Нині 70% розподілу газу в Україні контролює "Регіональна газова компанія". Вона належить Дмитру Фірташу.