Минулої весни фахівці столичного Інституту споживчих експертиз, перевіривши якість бензину А-95 на українських АЗС, зробили висновок, що ринок повільно, але впевнено наповнюється «бодягою», тобто некондиційним паливом, передає Корупція.Інфо

Популярне: “Потрібно підривати”: Надія Савченко зробила шокуючу заяву під час інтерв’ю на російському пропагандистському каналі

Тоді порушення були виявлені в 30 відсотках проб, і цілком логічно, що експерти були майже впевнені, що в цьому році ситуація тільки погіршиться. Але песимістичні прогнози не виправдалися – результати виявилися неймовірними, при тому, що в дослідженні було вирішено приділити максимальну увагу регіональних мережах АЗС, де традиційно було багато шансів нарватися на сурогат. Така сумна картина обумовлювалася слабким контролем відповідних органів на місцях, а також тим, що в невеликі мережі «бодяжника» проникнути легше, ніж в великі національні мережі.

Основна увага експерти приділили центру і східним областям нашої країни. Перевірці піддалися як великі мережі Паралель, БРСМ-нафта, Shell, Amic, КЛО, SunOil, так і відносно невеликі Надія, Marshall, Татнефть, Luxwen, Route 20 і дебютант дослідження Укргазвидобування. Про харківської мережі варто сказати окремо. Це фірмова мережа, що належить найбільшої видобувної компанії країни, у власності якої знаходиться Шебелинський НПЗ, колись славився «вічним» виробництвом палива Євро 2. Але сталося натуральне чудо – і все за рік завод примудрилися модернізувати до такої глибини переробки, що вироблене в Україні паливо вперше початок відповідати стандартам Євро 5! Масовий випуск сучасного палива почався не так давно, але судячи зі зростання обсягів продажів, інтерес до нього серед оптових покупців дуже високий. Тим цікавіше було протестувати новий бензин «Шебелінки», від якого шарахалися власники іномарок ще пару років назад.

Проби були відправлені в сертифіковану лабораторію, де їх досліджували на відповідність нормативам профільного ДСТУ 7687 до: 2015 (бензин А-95-Евро5). Нагадаємо, що в стандартах Євро зафіксовані вимоги як до роботи двигуна, так і якістю бензину, які враховуються в нових європейських марках автомобілів. Тобто, щоб отримати заявлені характеристики роботи автомобіля, потрібно заправляти його відповідним паливом.

Зразки були перевірені по найбільш «говорить» параметрам – октанове число, вміст сірки, об'ємні частини бензолу і ароматичних вуглеводнів, хімічний склад бензину і зміст ароматичних амінів. Результат виявився приголомшливим – практично всі зразки виявилися відповідними Євро 5! При цьому тільки один зразок виявився некондиційним за змістом спирту, а бензин українського виробництва в мережі Укргазвидобування показав рівень якості, ідентичний білоруським і європейським виробникам!

Але про все по порядку. Насамперед був перевірений найголовніший для роботи двигуна параметр – октанове число, яке характеризує стійкість палива до детонації – передчасного згорання бензину в камері згоряння. Детонація шкідлива для мотора не тільки підвищеною витратою палива і зниженням потужності, але і передчасним зносом двигуна через зайві навантажень. Октанове число вимірювали по моторному методу. Згідно з ним норматив встановлений на рівні не нижче 85,0 одиниць. Всі зразки не просто вклалися в норматив, але і продемонстрували неабиякий «запас міцності». Найбільшим він виявився у мереж Укргазвидобування і Паралель (87,4 одиниці). Плюс 2,4 одиниці октану допоможуть водієві економити, нічого не втрачаючи в потужності.

Далі експерти перевірили ще один найважливіший показник – вміст сірки. Витяг її з нафти – процес дорогий і вимагає сучасного обладнання. Якщо сірки в паливі занадто багато, це призводить до утворення нагару, забрудненню паливних форсунок і «вбиває» каталізатори. До того ж стає «брудніше» вихлоп, і в повітря, яким ми дихаємо, потрапляють дуже небезпечні оксиди. ДСТУ для А-95-Евро5 вимагає не більше 10 мг / кг. Практично не було сірки в пробі Укргазвидобування, Паралель і Amic (4 мг / кг), зразки КЛО, LUXWEN, SunOil, Route 20 у другій групі лідерів (5 мг \ кг). У решти учасників теж порушень по сірці виявлено не було. І це стандартні бензини, які продаються на АЗС за мінімальною ціною!

Ще один важливий параметр – вміст бензолу. Ця речовина здатна змивати масляну плівку, що призводить до підвищеного зносу циліндрів двигуна. ДСТУ нормує об'ємну частину вмісту бензолу на рівні не більше 1%. Вклалися все, найменше шкідливої ​​речовини виявилося в «дев'яносто п'ятого» від Укргазвидобування (0,38%), що знову ж таки говорить про серйозну технологічною культурі виробництва.

При перевірці об'ємної частини ароматичних вуглеводнів перевищень виявлено не було. Для довідки: при збільшенні вмісту «ароматики» зростає токсичність вихлопу, а в камері згоряння утворюється більше нагару. У всіх учасників цей показник в межах допуску, причому знову ж зі значним запасом.

Вивчення хімічного складу бензинів підкинуло ложку дьогтю в бочку меду -бензин, придбаний на заправці Татнефтиф